Petőfi Népe - pn_1983_02_09_60p.txt
HÍRKÖZLÉSI VILÁGÉV - LEGYŐZNI A TÁVOLSÁGOT
Halló, itt Bács-Kiskun megye
Érdemes és szükséges tovább fejleszteni a földkerekséget átfogó hírhálózatokat politikai, gazdasági és emberi megfontolásból egyaránt. Ezért, s ennek serkentésére nyilvánította az Egyesült Nemzetek Szervezete 1983-at távközlési világévvé.
A Duna-Tisza közén
Eléggé közismert, hogy hazánk távbeszélő-hálózatának színvonala - foglalkozzunk ezúttal csupán a legtöbbeket személyesen érintő telefonnal - sem a mennyiség, sem a minőség tekintetében nem áll összhangban az ország közepes gazdasági fejlettségével, elmarad attól, s ez nyilvánvaló hátrányokkal jár. Ez év elején száz lakosra mintegy 12,5 beszélőhely jut - ebben benne foglaltatnak a mellékállomások is -, s ez a szám hátra parancsol bennünket az európai "ranglistán".
- Bács-Kiskunban száz lakosra még ennél is sokkal kevesebb, mindössze hat beszélőhely jut, vagyis fele az országos átlagnak.
- A Duna-Tisza közén található távbeszélő-hálózat műszaki technikai színvonala is - mint azt Gyenes Gézától, a Bács-Kiskun megyei Távközlési Üzem Vezetőjétől megtudtuk - alacsonyabb az országos átlagnál. Itt van még legtöbb légvezeték. Ami a központokat illeti, meglehetősen vegyes a kép: automatától a legrégibb típusig mindenféle előfordul. A kecskeméti crossbar-központ, révén az állomások egy részéről már közvetlen tárcsázással hívható hazánk legtöbb vidéke, sőt az európai országok is. Ugyanakkor a "kurblis" készülékek sem mentek még ki a divatból - a községekben -, amelyek ráadásul a falusi postahivatalok zárása után, s szombaton és vasárnap némák maradnak.
Korszakváltás
- Megkezdődött a megyében az a korszakváltás, amelytől ebben az évtizedben a színvonal lényeges emelkedése várható - hallottuk a távközlési üzem vezetőjétől. - Gondolok itt a korszerű kecskeméti központon kívül arra, hogy a légvezetékeket fokozatosan földkábelre tudjuk kicserélni, ami a jobb hangminőség és a nagyobb üzembiztonság egyik föltétele.
- Lesz ennek folytatása is?
- Már van, ugyanis a kisebb településeket, jelenleg a bajai térségben, egy-egy, a mi viszonyainkat tekintve közepesen korszerű központra összekapcsoljuk. Közvetlen tárcsázással történő hívást akkor tesz majd ez lehetővé, amikor Bajára egy megfelelő automata központot telepíthetünk.
- Mikorra várható ez?
- A VII. ötéves tervben fejeződik be a munka, Viszont a községek egy másik csoportját: Tiszakécskét, Nyárlőrincet, Lakiteleket, Tiszaalpárt már a jövő évben bekapcsoljuk a távhívásos hálózatba. Erre azáltal nyílik lehetőség, hogy a helyi tanácsok kiegészítik a posta szűkös beruházási keretét, együttműködnek velünk a közös cél érdekében. Városföldet, Hetényegyházát már az idén összekötjük a kecskeméti központtal. Kiskunfélegyházát ugyancsak fejlesztjük. A VI. ötéves tervben az elmondottak képezik a legfőbb feladatunkat és még a kecskeméti háromezres állomásbővítés.
És addig?
- S azokon a helyeken, amelyek egyelőre nem szerepelnek a listán?
- Néhány automata vonalat kiadtunk már a gondok enyhítésére. Baján például a Finomposztó Vállalatnak, s kapott a Hoszszúhegyi Állami Gazdaság is.
- És a falusiak?
- A közületek mindenütt rendelkeznek éjszaka is élő vonallal. A lakosságról ugyanezt nem mondhatjuk el. Viszont egy dolgot sokan nem tudnak: a segélykérő telefonokat bármilyen távhívásra, tehát nemcsak veszélyhelyzetben, igénybe lehet venni a postahivatal zárása után. Mégpedig bizalmi alapon. Az állampolgár fölveszi e kagylót, a központnak bemondja a személyi adatait, lakcímét, s behozzák a kért számot. Táviratot is lehet így feladni. A díj kifizetéséhez csekket küldenek neki. Eddig alig éltek a megyében ezzel a lehetőséggel. Havonta három táviratot küldenek így, s napi egy beszélgetést folytatnak a segélykérőnek nevezett telefonon. Egyébként Kecskeméten öt nyilvános fülkéből lehet ugyanígy beszélni, táviratot feladni.
- A Bács-Kiskun megyei Távközlési Üzem dolgozói tavaly túlteljesítették a tervüket, 1300 helyett, 1400 állomást kapcsoltak be. Tucatnyi "kiváló" cím birtokosai. Tervezik minél előbb megkezdeni Kecskeméten a híradástechnikai műszerész és a hálózatszerelő szakmunkásképzést, s állnak elébe a fejlesztést gyorsító megbízatásoknak.
- Azt hisszük, a Duna-Tisza közén lakók joggal várják el, hogy az erre a célra fordítható beruházási javakból annyit áramoltassanak ide, amennyivel a hátrány megszüntethető, hiszen a nemzeti jövedelem megtermelésében nem a sor végén állnak.
A. T. S.