Petőfi Népe - pn_1983_07_17_114.txt
Távbeszélőhálózat-fejlesztés Bács-Kiskun megyében
Korunkban egyre nagyobb jelentősége van az információk gyors cseréjének mind a gazdasági, mind a társadalmi életben, Ennek egyik fontos eszköze a telefonhálózat, amelyet hazánkban az elmúlt évtizedek alatt nem fejlesztettek olyan ütemben, mint a népgazdaság más ágazatait. Különösen szembetűnő az elmaradottság Bács-Kiskun megyében, ahol csak az utóbbi években történt némi előrelépés, mint a kecskeméti új, 7 ezer állomásos Crossbar központ, illetve a kiskunhalasi és bajai telefonkonténerek üzembe helyezése. Mindez azonban csak enyhített a gondokon, ezért a megyei párt- és tanácsi szervek a postával együttműködve fáradoznak Bács-Kiskun távbeszélő-hálózatának bővítésén. Ennek eredményeiről kértem tájékoztatást a Szegedi Postaigazgatóságon Vojnár László távközlési és műszaki igazgatóhelyettestől.
- Van-e jelenleg folyamatban telefonhálózat - bővítő beruházás Bács-Kiskun megyében?
- Amikor két évvel ezelőtt üzembe helyeztük a kecskeméti 7 ezer állomásos telefonközpontot, már tudtuk, hogy növelni kell kapacitását. Ma már elmondhatom, hogy a 3 ezer helyi állomás és az interközpont 600 vonallal való bővítésének tervei elkészültek, sőt ez év június 1-én a Budapesti Híradástechnikai Gyár el is kezdte a kivitelezést. A szerelés befejezését 1984. október 30-ra vállalta a BHG, ami annyit jelent, hogy próbaüzem után, 1985 első napjaiban megkezdjük az új előfizetők készülékeinek bekapcsolását. Ezzel a beruházással párhuzamosan programba vettük Kecskemét körzetében az automata kapcsolású központok felszerelését. Kerekegyháza 400, Tiszalkécske 600, Lászlófalva 60, Tiszaalpár 200, Lakitelek 200, Nyánlőrinc 200 állomásos automata központot kap. Ezeket a belföldi és a nemzetközi távhívásba is bekapcsolják a kecskeméti körzet hívószámán. Kiskunfélegyháza két - egyenként 1000 vonalas - telefonkonténert kap, amelynek üzembe helyezésére 1985-ben kerül sor. A 2 ezer állomás egyébként ugyancsak a kecskeméti körzethez lesz kapcsolva. A megyeszékhely telefonközpontjának bővítésén dolgozó szerelők már most elkészítik azokat az áramköröket, ame lyek majd a félegyházi központ hívásainak fogadásához kellenek. Ezen túl Hetényegyházával a jövő év első felében közvetlen hívószámos kapcsolat létesül, az első ütemben 100 vonallal. Itt említem meg, hogy még az idén befejeződik a tompai, a jánoshalmi és a lajosmizsei telefonközpontok bővítése.
- Az említett beruházásokon kívül, hol készítenekelő a megyében távbeszélő hálózat - fejlesztést?
- Nagyobb szabású fejlesztés előkészítése folyik Kiskőrösön és a hozzá tartozó körzetben. A városi tanács és a posta között létrejött megállapodás szerint - miután 1990-ről előrehozott fejlesztési programról van szó - a helyi szervek igen áldozatkészen, 10 millió forinttal támogatják a beruházást. Ezenkívül a megyei tanács ad kölcsön 10 millió forintot, amit a posta a VII. ötéves terv idején fizet majd vissza.
Kiskőrösön, új épületben 2000 állomásos Crossbar-rendszerű automata központot telepítünk, amelynek szerelése 1985-ben kezdődik. A beruházás tanulmány terve már rendelkezésünkre áll. Az épület kivitelezési tervét a KUNÉP Vállalat készíti, mint fővállalkozó, s a jövő évben meg is kezdi építését. A fejlesztési program második szakaszában, a VII. ötéves terv első felében kerül sor automa ta központok telepítésére - 2100 vonalkapacitással - Soltvadkerten, Kecelen, Csengődön, Akasztón, Tabdin, Pirtón, Kaskantyún. A legjelentősebb fejlesztési programot Bács-Kiskun ban Baja térségében valósítjuk meg. A beruházás összege csaknem eléri az 500 millió forintot. A VII. ötéves tervben felépülő, Crossbar-rendszerű, 5 ezer állomás kapcsolására alkalmas bajai telefonközpont terveit még a jelenlegi terv időszakban elkészíttetjük. Sőt, amennyiben pénzügyi fedezetünk lesz rá, a kivitelezést is megkezdjük. Meg kell, hogyemlítsem; elismerésre méltó a helyi szervek közreműködése. Az előkészületi munkákkal, szanálásokkal kapcsolatos költségek 40 millió forintba kerülnek, s ehhez a városi tanács 20 millió forinttal hozzájárult. A beruházás lehetőséget teremt az egész körzet teljes auto matizálására. Ez a nnyit jelent, hogy Sükösdön 1000-es, Garán 200-as, Csávolyan 2000-es végkiépítésű, Bácsalmáson 1000-es,
Nagybaracskán 400-as. Madarason 400-as, Hercegszántón, Bácsbokodon 200-200-as automata központ épül. A járás fel nem sorolt helyiségeinek telefonállomásait a fent említett községek valamelyikének automata köz pontjába kötik be így például a felsőszentiváni előfizetőkét Csávolyra stb.
- A megye más körzeteiben nem terveznek hálózatbővítést?
- A posta egyetlen terület hírközlő hálózatának fejlesztéséről sem mond le. Már megvannak a távlati elképzelések a VIII. ötéves terv időszakára is. 1995-ig a posta fel akarja számolni azt a relatív elmaradottságot, amely nemcsak az igazgatóságunk területére, hanem nemzetközi viszonylatban hazánkra is jellemző. A gazdaság intenzív fejlődése korszerű távbeszélő-hálózat nélkül elképzelhetetlen. Ennek bővítésére, korszerűsítésére természetesen azokon a területeken is sor kerül, amelyekről ezúttalnem esett szó-, fejezte be tájékoztatóját
Vojnár László.
Nagy Ottó