Petőfi Népe - pn_1988_01_07_35p.txt
Postai fejlesztések 1988-ban
Több mint kétezer állomást kapcsolnak be az idén
A kiskunhalasi, kiskunmajsai, kunfehértói és szanki telefon-előfizetőknek jól zárult az elmúlt év. Három nappal az óévbúcsúztató előtt új "időszámítás" kezdődött a számukra. Ezentúl gyorsabban hívhatók fel rokonaik, ismerőseik az ország legkülönbözőbb részén, mert bekapcsolódtak az országos távhívórendszerbe. Vajon az idén hány család, előfizető részesül hasonló örömben? A Szegedi Postaigazgatóság igazgatójával, Gyimesiné dr. Etsedy Saroltával többek között erről is beszélgettünk. De mielőtt az ez évi tervekről váltottunk volna szót, arra voltam kíváncsi: milyennek ítéli meg a posta szemszögéből az 1987-es esztendőt?
- Gyimesiné dr. Etsedy Sarolta
- Nyugodtan állíthatom, hogy jó évet zártunk, gazdasági eredményeink messze meghaladták a tervezettet. A postaigazgatóság területén - ide három megye tartozik: Csongrád, Békés és Bács-Kiskun - ötezer-négyszáztizenöt távbeszélő-állomást terveztünk felszerelni és hétezer-hatszázötvenhetet sikerült. Ez a többlet tehát a gazdasági eredményeinkkel függ össze.
- Nem a terv volt kevés?
- Nem. A belső érdekeltségi rendszer hatására a műszaki lehetőségek fokozott kiaknázására törekedtünk és a dolgozóknak is érdekük volt, hogy minél több állomást minél hamarabb kapcsoljanak be. Ennek köszönhető, hogy javult a szolgáltatásunk színvonala, és nagyobb árbevételre tettünk szert. Néhány helyen a határidő előtt jóval korábban kapcsoltunk be állomásokat.
- Bács-Kiskun megyében ez miként alakult?
- Mintegy ötszázzal több állomást kötöttünk be a tervezettnél, azaz 1987-ben kétezer-nyolcszázat. Ebből az egyéni előfizetők száma kétezer-négyszázkilencvenhét, közületi kétszázötvennyolc és nyilvános negyvenöt volt. Csak összehasonlításul: Békés megyében ennek a fele az új bekapcsolás.
- Feltételezem, hogy itt Szegeden, illetve Csongrád megyében ez a szám jóval meghaladja a Bács-Kiskun megyei bekötések számát. . .
- Pontosan 717-tel. Ez azonban nem annak köszönhető, hogy az igazgatóság ebben a városban, illetve megyében kapott helyet. A legtöbbet éppen a lakosság tett ezért, hiszen a Szeged körzeti telefonkötvény jelentősen nyomott a latba. Az utóbbi egy-két évben 460 millió forint értékben fogyott az értékpapírból! Mint ismeretes, Bács-Kiskun megyében Kiskőrösön is az 50 millió forinttal szemben 64,5 millió forint értékű kötvény talált gazdára. Márpedig akik ennyit megelőlegeztek, hamarabb juthattak telefonhoz.
- Ezek szerint jövőre is számítanak a lakosság hozzájárulására kötvény formájában?
- 1984 - 87-ben 550 millió forint értékben adtunk ki az igazgatóság területén kötvényt. Jövőre nem tervezzük újabb értékpapírok kibocsájtását. Ez mindenkor a posta teherbíró képességétől függ, hiszen ezeknek az összegeknek igen nagy a visszafizetési és kamatterhe, ezenkívül a műszaki lehetőségek is befolyásolják, mert mint már mondtam, a kötvénytulajdonosok telefonigényét mindenképp ki kell elégítenünk. Méghozzá a megadott határidőn belül, általában két, két és fél év alatt. Márpedig ha a beruházási műszaki lehetőségek korlátozottak, az értékpapír kibocsájtása fölösleges. Természetesen a 86-ban meghirdetett kötvényekből jut még 1988-ra is. Kiskőrösön például ebből kívánjuk az év közepéig a tervezett állomásokat felszerelni.
- Ez évben hány millió forintot fordít fejlesztésre a Szegedi Postaigazgatóság megyénkben?
- Kétszázhatmillió forintot.
- Az említett Összegből mi valósul meg az idén?
- Kiskőrös és góckörzetéről már volt szó, Kunszentmiklóson, Lajosmizsén, Izsákon és Szabadszálláson egy-egy ezres központot adunk át. Bácsalmásra telepítjük a Szarvason leszerelt ugyancsak ezres CB-központot, ez Mátételke és Tataháza gondjait is megoldja. Az idén összesen 2300 állomás bekapcsolását tervezzük, csaknem a felét, mint a három megyében összesen! A fejlesztési pénzből jut még új hivatal építésére, illetve befejezésére Szabadszálláson, Bugacon és Kunszálláson is. Ezenkívül megszépül a kiskunfélegyházi, a lajosmizsei és a bácsalmási postahivatal.
- Ön mindössze egy hónapja vezeti az igazgatóság munkáját. Hogyan sikerül átlátnia ezt a szerteágazó tevékenységet ilyen rövid idő alatt?
- Azért nem teljesen ismeretlen számomra a terület, hiszen előtte gazdasági igazgatóhelyettesként dolgoztam évekig. Az elődöm is sokat segített az átállásban, tehát már viszonylag felkészülten ülhettem az igazgatói székbe. . .
Temesi László