Petőfi Népe - pn_1988_05_11_69p.txt
PARANCSNOK, TELEFON NÉLKÜL
Tűzszünet Jászszentlászlón
- Bács-Kiskun megye egyik legrégibb és legaktívabb tűzoltó-egyesületét 50 éve, 1938-ban alakította meg Czagány Sándor. Az alapítók közül ma már csak hárman élnek: Kürtösi László, Dékány István és Halász József. Ők még kézi vontatású lajtfecskendővel indultak rohamra a "vörös kakas" ellen. Ezt később felváltotta a lóvontatású, valamivel nagyobb teljesítményű tüzoltófecskendő, majd - ha lassacskán is - tovább fejlődött a lelkes önkéntesek technikai eszköztára.
- Ma már Csepel tűzoltóautójuk van, igaz, nem új. Valahol kiselejtezték az agyonhasznált járművet, ök pedig "rácsaptak", társadalmi munkában felújították s minden percben rajtra kész állapotba hozták. A tanácsház udvarán nemrég felépült tűzoltószertár garázsában várakozik a "kocsi", bendőjében két köbméter vízzel.
- Ottjártunkkor először ide vezetett a civil alhadnagy, Seres Lajos önkéntes tűzoltóparancsnok. Az új szertár méltó ajándék a fél évszázada megszakítás nélkül működő egyesületnek. Alaposan körbemutogatta a tartályautót, s a kedvünkért be is indította. Ehhez tartozik még egy percenként 800 liter teljesítményű kismotorfecskendő, egy Honda szivattyú, az erdőtüzek terjedésének megakadályozására használatos Stihl láncfűrész, meg egy 10 méteres dugólétra.
- Megnéztük a régi szertárépületet is, melyet évtizedekig társadalmi munkában toldoztak-foldoztak az önkéntes tűzoltók. A vályogot is saját maguk verték hozzá. Az új szertárra már csak azért is szükség volt, mert a Csepel kocsi be sem fért volna a régibe.
- Jászszentlászlón több mint másfél éve sehová sem hívták a tűzoltókat. Azóta „tűzszünet” van a faluban. S ehhez bizonyára köze van annak, hogy az önkéntesek rendkívül fontosnak tartják a bajok megelőzését. Kialakult egy természetes - társadalmi - "riadólánc": azonnal szól a mindenki által ismert parancsnoknak a gázszámlás, a vízszámlás, a postás és mindenki más, aki tűzrendészeti szabálytalanságot észlel valahol. A többi már az ő dolga.
- Éves kiképzési terv szerint működik a csapat, a szakmai képzést az állami tűzoltóságtól kapják. Tűzvédelmi ellenőrzéseket végeznek üzletekben, üzemekben, gazdaságokban, a körzeti rendőrmegbízottal együtt. Aratáskor a komhájnokat, a szérűket, a falun áthaladó gabonaszállító járműveket ellenőrzik. Az éjjeliőröktől még azt is számonkérik, hogy fel tudják-e hívni telefonon a területileg illetékes állami tűzoltóságot. Ez azért is nagyon fontos, mert a helyi önkéntes tűzoltóparancsnokot a lakásán nem hívhatják. Ugyanis nincs telefonja, noha 16 éve igényli a postától, a "drót" pedig ott húzódik a kerítése mellett.
- Seres Lajosnak ez a legnagyobb panasza, bánata. Szerencsére - a falu szerencséjére - sokkal több benne az akarat, a lelkesedés. Hiszi, hogy az egyesület ma is fontos társadalmi szervezet a falu életében. A kérdésre, hogy hová sorolja az egyesületet az önkéntes tűzoltóságok között a megyében, ezt válaszolja: "A tompaiak es a csólyospálosiak jobbak, de utánuk mi következünk".
- Dobogós hely, ahonnan még előbbre is lehet lépni.
Rapi Miklós