A Szegedi Postaigazgatóság és Magyarország távközlése
a sajtó szemével.
A kezdetektől ... napjainkig.
Történelmi érdekességek.
(1850-1994)
Petőfi Népe - pn_1988_03_22_164p.txt
Számítanak a postás fiatalokra
Valutabeváltást, számítógép-kezelést tanulnak - Madzagolás helyett újságpántolás - Szállás a bejáróknak
Más kép él bennünk az egykori és a mai postásokról. A régiek főleg gyalog jártak, s a pénztárablakoknál ülők a sok bélyegzéssel fényesre koptatták a pecsétnyomó-párnát. Akik helyükbe léptek, jobb körülmények közt dolgoznak, de nem annyira, hogy befejezettnek tekinthetnék munkafeltételeik és a szolgáltatások javítását. Nincs ez másképp Kecskeméten, a megyei postahivatalban sem. A havonta csaknem 350 ezer levél, 2800 légiposta-küldemény s 140 ezer pénzesutalvány átvétele és elszámolása a feladóktól a címzettekig - a mintegy tízezer telefon-előfizető számláinak házhoz szállítását nem is említve - ügybuzgó munkát és jó felkészültséget kíván a szolgáltatóktól.
Hogyan tehetnék könnyebbé, végezhetnék kevesebb erőpazarlással, ám ugyanakkor a lakosság megelégedésére is jobban a munkájukat? Ez szintén foglalkoztatja azt a kétszázötvennyolc postás fiatalt, akik a megyeszékhelyet és környező tanyavilágot járják, s akik ifjúsági parlamentjükön nemrégiben számos, hasznos javaslatot vitattak meg a szolgáltatások és munkakörülményeik javítására.
Hatan elmennek Szombathelyre arra a továbbképzésre, amelyen megismerik: miként segítheti számitógép őket abban, hogy Kecskeméten július 1-jétől egy helyen vegyék át az ügyfelektől a pénzt is és az ajánlott leveleket is? Nyelvtanulásra ösztönzik és valutabeváltásra is megtanítják a fiatalokat a város idegenforgalmának növekedésével. Élesztik a versenymozgalmat - mint Novok-Rostás Sándor hivatalvezető elmondotta -, és tiszti tanfolyamokat szerveznek a szakmai utánpótlás érdekében. Azon is gondolkoznak: miképp teljesíthetnék a széchenyivárosiak jogos kérését, hogy tudniillik az ottani postahivatal - igazodva a lakók munkaidejéhez - 10-18 helyett 8-tól 20 óráig legyen nyitva.
Nőket érintő problémák megoldását is szorgalmazzák 1988-ban. Azt tervezik, hogy a külterületekről bejáró postás lányoknak szállássá alakítják át a Lechner Ödön utcai volt távközlési épületet. Jelentős segítség lesz a húszezer márkába kerülő nyugatnémet kötözőgép, amelyet ez év első felében várnak. Használatával nem kell majd madzaggal kötözgetniük naponként 30-40 zsák hírlapot. Műanyagszalaggal pántolva, gyorsabban és könnyebben csomagolhatják az újságokat.
K-I