Petőfi Népe - pn_1988_09_05_28p.txt
A Postamúzeum látnivalói
Kissé eldugottnak tűnik a bejáratát jelző tábla, bár előtte egy míves levélszekrény igyekszik fölhívni az arra járók figyelmét. Hatásos ez a reklám, észreveszik az emberek? - hogyan vélekedik erről Kisfaludi Júlia muzeológus, a Postamúzeum munkatársa, akit az intézmény bemutatására is meghívtak.
Reméljük, hogy egyre inkább észreveszik, bár hallottam, hogy a múzeum előtt megkérdezett emberek közül senki sem tudta, hogy itt Budapesten, a Népköztársaság útja 3. számú ház első emeletén mi látható. Ha valaki benéz a kapu alá, láthatná a festett üvegü feliratot, de egy állványerdő miatt ez most nem látszik. Ha a lépcsőházi Lotz-freskók tatarozása befejeződik, akkor majd sokkal kulturáltabb környezetben fogadhatjuk vendégeinket.
A múzeum százéves múltjáról anynyit, hogy 1885-ben szerepelt először országos kiállításon az akkori Budapesti távirdaigazgatóság által gyűjtött anyag. Néhány évvel később Baross Gábor miniszter rendeletére hívta életre a Posta- és Távirdamúzeumot. Ennek a gyüjteménynek több mint két és fél ezer nyilvántartott tárgya és irata a világháborús pusztításokban részben megsemmisült. A megmaradt anyagból nyilt harminchárom éve a Postamúzeum állandó kiállitása. Tizennyolc évvel ezelőtt költöztünk ide, a mai helyére.
A múzeum legújabb tárgya - ma délelőtt vettük - egy csaknem százéves, szinte hibátlan írógép. Az érthetőség kedvéért,nevezzük tűmutatós hengerfejes írógépnek. Egy ábécés tábla fölött mozgatva a mutatót, a gép betühengere a kívánt állásba fordul, s egy billentyű megnyomására a papírra nyomtatja a betűt.
A látogatók, selsősorban a gyerekek körében nagy népszerűségnek örvend a múzeum, mert itt nem csak nézelődni szabad. A brendezések közül többet kipróbálhatnat s még játszhatnak is. Lehet képtelefonnal hívni egy másik képtelefont, ezt a berendezést a japánoktól kaptuk, ajándékba. Pecsételhetnek százéves vagy még régebbi bélyegzővel a nebulók, működtethetik a még pár évtizede szölgálatot teljesített Morse-gépet.
Az országban több állandó bemutatónk van. így például Nagyvázsonyban, Debrecenben, Balatonszemesen. Ez utóbbi érdekessége, hogy az udvarán különféle postakocsik láthatók.
Az idén az Ópusztaszeri Nemzeti Történelmi Emlékparkban is gatzdagodott múzeumunk egy új kiállítóhellyel. Itt a századforduilón működő postahivatal berendezéséit rekonstruálták s állították ki az érdéklődőknek.
A Posiamúzeumban az egykori lakás adta lehetőségekett kihasználva alakítottuk ki állandó kiállításainkat. Az első részben és teremsoron a magyarországi posta klasszikus részét mutatjuk be, a kezdetek től egészen az első világháborúig. A második teremsor a távközléstörténetel foglalkozik, amelyben látható az előzőekben emlegetett Morse-gép, Ferencz József telefonja, a képernyős telefon, régi rádió- és televíziókészülékek. Mivel az idei őszön ünnepli száz éves évfordulóját a postai szakoktatás, ennek állítunk emléket egy három-négy hónapos bemutatóval és ünnepség sorozattal. Második évfordulónk a lakihegyi rádióállomás hatvanéves fennállására szervezendő tárlat, amelyen a magyar rádiózás kezdeti korszakának az emlékeit is bemutatjuk.
Ezek a rövid távú terveink mondta befejezésül Kisfaludi Júlia muzeológus.
(H. Sz. Gy.)