Petőfi Népe - pn_1988_09_10_66p.txt
A CROSSBAR MÁR NEM VÁROSI PRIVILÉGIUM - ÖSSZEFOGÁSSAL GYORSÍTHATÓ A FEJLŐDÉS
Ezer állomásos automata telefonközpont Lajosmizsén
A megszépült postaépület kívülről, utcai távhívásos telefonfülkével.
Alig egy hónap alatt a negyedik automata telefonközpontot adta át a Szegedi Postaigazgatóság Bács- Kiskun megyében. Valamennyi korszerű létesítmény a megye északi területének lakóit segíti hozzá ahhoz, hogy pillanatok alatt kapcsolatot teremthessenek országgal-világgal. Kunszentmlklós, Izsák és Szabadszállás után tegnap reggeltől működik a lajosmizsei crossbar-rendszer, melyre rácsatlakozik Ladánybene és Felsölajos is.
Az új ezer állomásos telefonközpontot jelentőségének megfelelően - tegnap ünnepélyesen adták át. Az avatáson részt vettek a Szegedi Postaigazgatóság vezetői, Bács-Kiskun megye és Kecskemét város párt- és tanácsi szerveinek a képviselői is. Gyimesiné dr. Ecsedi Sarolta, a Szegedi Postaigazgatóság vezetője szólt elsőként a beruházás jelentőségéről, s egyebek között a következőket mondotta:
- Az Észak-Bács-Kiskun megyei postai távközlés fejlesztése is azt bizonyítja, hogy a helyi állami, társadalmi és gazdasági szervezetek erőinek összefogásával felgyorsítható a fejlődés üteme. A lajosmizsei új távbeszélőközpont átadásával befejezéshez közelednek e beruházások a megye északi területén. A munkák során eddig - mintegy 150 millió forint költséggel - 4000 új telefonállomással bővült a távközlés hálózata. A költségek mintegy felét a községek viselték, megyei tanácsi céltámogatással, a másik felét a posta vállalta magára. Vonatkozik ez a 45 millió forint értékű lajosmizsei beruházásra is. Egyidejűleg - ugyancsak helyi tanácsi támogatással - fél év alatt, jól szervezett munkával teljesen felújították Lajosmizse csaknem 100 éves postahivatali épületét is. Ezzel nemcsak a lakosság számára teremtődtek sokkal kedvezőbb feltételek a réginél, hanem a postások is összehasonlíthatatlanul kényelmesebb, kulturáltabb körülmények között végezhetik fontos szolgáltatásaikat. A jelenleg ideiglenes helyen lévő hivatal dolgozói - a berendezés után - szeptember végéig beköltözhetnek szépen kialakított munkahelyükre.
A Szegedi Postaigazgatóság vezetője végül köszönetét mondott a jó együttműködésért, a társadalmi összefogásért, a tanácsok segítségéért, majd felkérték dr. Árvay Árpádot, a Bács-Kiskun Megyei Tanács vb-titkárát, avassa fel az új távhívásos telefonközpontot.
Dr. Árvay Árpád felhívta a figyelmet arra, hogy az utóbbi időben sűrűsödő telefonközpont-átadások a négy éve kezdett és azóta tartó kemény előkészítő és szervező munka eredményei. A VII. ötéves terv előkészítése során született megyei politikai döntés arra, hogy határozott lépéseket kell tenni a megye távbeszélő-hálózatának fejlesztésére, mely országos összehasonlításban is rossznak mondható. A kezdeményezés szerencsésen találkozott a területi postaigazgatóság törekvéseivel és a megye lakosságának akaratával.
Így alakulhatott ki a minden eddiginél nagyobb, csaknem 1,2 milliárd forintos, öt évre szóló megyei távbeszélő-fejlesztési program. A települések tanácsai - élvezve a területeiken gazdálkodó szervek támogatását - 200 millió forint hozzájárulást vállaltak. A megyei tanács 50 millió forintos céltámogatási alapot hozott létre a telefonközpontok létesítésének támogatására. A terv - a nehezebb gazdasági helyzet ellenére - megalapozottnak bizonyult. A közös akarat lehetővé tette az elhatározott fejlesztések időarányos teljesítését. Az elmúlt tervidőszak végén a megye telefonfőközpontjai közül még csak nyolc volt gépi kapcsolású, jelenleg pedig már 29 automata központ működik.
Örvendetes, hogy ez a szolgáltatás már nem városi privilégium, a fejlesztések már a községekben folynak. Két és fél év alatt a telefonközpontok vonalainak száma másfélszeresére, az automata központoké több mint 80 százalékkal emelkedett, s az összes távbeszélővonal 80 százaléka gépi kapcsolású. A 29 automata központ 48 települést kapcsol az országos és részben a nemzetközi távhívóhálózatba. A megyei tanács vb-titkára köszönetét mondott a korrekt együttműködésért valamennyi partnernek, majd azzal adta át az új központot a községnek, hogy a további fejlesztésekben is ez legyen a példa.
Az ünnepség résztvevői a crossbar-teremben, avatás után.
(Méhesi Éva felvételei)
Az ünnepség résztvevői ezután megtekintették a lajosmizsei központot működés közben, majd Ladánybenére utaztak. Ott - Visontai István tanácselnök köszöntője után - a Szegedi Postaigazgatóság vezetője adta át az automata telefonállomást a falubelieknek. Végül Felsőlajoson is fogadták a résztvevőket.
Rapi Miklós