A Szegedi Postaigazgatóság és Magyarország távközlése
a sajtó szemével.
A kezdetektől ... napjainkig.
Történelmi érdekességek.
(1850-1994)


Délmagyarország - dm_1970_02_20_6p.txt

Pénzmalomban

Zizzenve simul egymáshoz a százas, az ötvenes, a tízes bankó. A kosárban szabályos oszlopokká rendeződnek , majd papirgyűrűvel veszik körül őket. Az ablak mögött türelmetlen embersor, a kezekben pénz; szakajtók újra telnek, majd eltűnnek az acélajtó mögött, őröl a pénzmalom. Kísérjük el Széchenyi tér, főposta, két csapóajtó s a helyszínen vagyunk. Pénzünk a postáskisasszonyok sebes ujjain keresztül jut el célja felé, a bankba, a vállalatokhoz, ahová kell. Kövessük e sajátos szakaszát, kísérjük el például a B 339-145209 számú százforintos útját. Akinek átadom, Kardos Alojzia, 23 éves postaalkalmazott. Mig százasomat "bekönyveli" megkérdezem, honnan, miért jött ide az ablakmögé.

- Dolgoztam konzervgyárban, a ládagyárban, és másfél évig az NDK-ban, legutóbb 2800-at kerestem a fémipari vállalatnál. Végre itt jól érzem magam. - Most mi a fizetése? - Pontosan 1170 forint. Hozzá kapok 42 forint mankópénzt. Hogy legyen miből kiegyenlíteni a kisebb elszámolásokat. A nagyokat úgyis magamnak kell vállalni.. .

- És mennyi volt a "nagy" hiánya?
- Ötszáznyolcvan. Máig se tudom, hogy csináltam, három hónapig vonták a részleteket. Százashegyek. A százas folytatja útját, társakra akad, s a föpénztáros asztalára kerül. Püski Ferenchez, aki valamikor 1930 májusában Békésen, apró postamesterségben jelentkezett erre a munkára. A bádogborítású asztalon ismét százashegyek, szinte "városrendezési" terv alapján elhelyezve. A rend mértani, helye van a ceruzának, középen a számolópapírnak, jobb szélen a bélyegzőpárnának...
- Régi postásként 1966-ban kerültem az 1-es számú hivatalba. Bevallom, nem szívesen jöttem, mert féltem az ilyen nagy helyektől. Világéletemben kishivatalokban dolgoztam, s az az ember ugye idegenkedik minden változástól. Főpénztáros vagyok és napont a 23-25 millió forint a forgalmam.

Mit érez a százasok kőzött ?

- Ennyi év után az embernek nem jut eszébe, hogy mivel dolgozik. A pénz - anyag, Olyan anyag, amely nem hoz zavarba. Csupán a számolással törődöm, az öszszeadással, kivonással, szorzással, osztással. Hogy a végén - amikor a kettős vonalat aláhúzom ne legyenek felesleges vagy hiányzó fillérek.

Hány milliót kell számolnia a nyugdíjig?

- Betöltöttem a korhatárt, ez az esztendő már ráadás. A posta nehezen válik meg tőlem, én meg a postától.

Megállíthatatlanul

A százforintos elindul a páncélszekrényhez, túljut a szigorú és tévedhetetlen biztonsági berendezésen, amely őrzi mindannyiunk vagyonát. A nap folyamán majd innen kerül tovább a még nagyobb kasszák, a bankok hűvös és vastagfalú trezorjaiba. A pénzmalom megállíthatatlanul dolgozik. A szegedi 1-e s hivatal be-és kifizetési osztályán keresztül havonta több száz millió forint kerül az országos pénzhálózatba. Még pontosabban: több száz millió forintot fizetnek be és ki a vállalatok, a magánosok. A precízen, évtizedes tapasztalatok alapján meghatározott szabályzat alapján összesen 25-en, két műszakban intézik a pénz útját, 21 nő, négy férfi, akiknek az átlagkereset eéppen hogy eléri az 1600 forintot. A pénzszámlálók kezéhez azonban nem tapad forint, csak a pénz nyoma. Az ujjak hegyén alig észrevehetően megvastagodik a bőr...

- Az elmúlt huszonöt esztendő alatt egyetlen visszaélés, sikkasztás, lopás nem történt. Előfordult, hogy ezer forinttal is ráfizettünk, mert hiányunk keletkezett - mondj a Szabó József, az 1-es számú postahivatal vezetője. Az elkezdett mondatot aztán dr. Bán Ferencné, a postaigazgatóság osztályvezetője folytatja:

- Néhány kivételtől eltekintve az itt dolgozók, régi postások. Nincs munkaerővándorlás, pedig jobb ajánlatokat kapnak más cégektől. A sok pénz nem részegített meg senkit. Válasz a miértre Persze a százasok, húszasok, ötvenesek és az aprópénz forgás a mégsem ilyen zavartalan.

- A napokban durván hangoskodott egy ember. Állítólag 60 forintot nem kapott vissza. Hiába mondtuk, hogy reklamációt csak az ablaknál fogadhatunk el. Dühös volt, s azt kérdezte, miért van szüksége erre a 60 forintra az alkalmazottaknak? Nincs szüksége, ha az elszámolásnál kiderül a többlet, úgyis visszaadjuk. Valóban megkerült a többlet, s a pénzt visszaadtuk. Sajnos legtöbbször nem ez a gond, hanem a hiány...

Meg hogy nincs nagyobb hely, kevés a felvevő ablak. Járkálok előttük és hallgatom a történeteket. Szegedi kisiparos nemrég 200 forinttal állított be a postára, s csak annyit mondott - azt hiszi, a kisasszony becsapta magát. Rendes ember volt. Valóban hiánytól mentette meg az 1300 forint keresetű alkalmazottat. Máskor egy nyugdíjas házaspár jelentkezett napokkal a befizeté s után - 100 forinttal. Beszélgettem a vezetőkkel, a pénzt morzsoló asszonyokkal. Igyekeztem megtudni, miért csinálják a felelősséggel járó, esetleg percek alatt szegénységre kárhoztató munkát, mi őrzi meg a becsületesség rendjét?

Elmosolyodnak, megvonják vállukat. Indoklás nincs. Mindössze egyetlen tőmondat ismétlődik valahányszor:

"Csak. Mert szeretem. Mert szeretjük."


Matkó István
A cikk eredeti linkje...... 1.
Home
1969   <<   1970   >>   1971
Home
Delizsánsz.