A Szegedi Postaigazgatóság és Magyarország távközlése
a sajtó szemével.
A kezdetektől ... napjainkig.
Történelmi érdekességek.
(1850-1994)


Petőfi Népe - pn_1970_02_10_82p.txt

Segélytelefon

Elkészült az URH rádiótelefon teljesen tranzisztorizált változata

   - hallottuk a közelmúltban a Budapesti Rádiótechnikai Gyár sajtótájékoztatóján. A berendezés, amire négy telefonkészülék csatlakoztatható, a telefonvonalak meghosszabbítására is alkalmas, természetesen anélkül, hogy ki kellene építeni a hagyományos vezetéket. A mezőtúri tanyavilágban már eredményesen működik egy ilyen készülék - összekötve a várostól 12 kilométerre fekvő tsz-központot a nagyvilággal. A megoldás jóval olcsóbb az eddigi gyakorlatnál.

A Bács-Kiskun megyei Távközlési Üzem tavaly 40 kis települést kapcsolt be megyénkben az ország híradási keringésébe azzal, hogy segélykérő telefonokat helyezett üzembe tanyasi iskolákban, termelőszövetkezeti majorokban. Megszűnt az elzártsága több bugaci tanyaközpontnak, Kisizsáknak, a Lakitelek mellett levő Kapásfalunak és még sorolhatnánk a földrajzi neveket Jászszentlászló, Nyárlőrinc, Orgovány, Solt, Szalkszentmárton, Petőfiszállás, vagy Pálmonostora határából. A legközelebbi telefonközpontból a légvezetékek huzalait oszlopsorokon vezették ki. Egy-egy ilyen vállalkozás költsége meghaladja a 100 ezer forintot. Ráadásul az oszlopok, huzalok zömmel importból származnak és tekintélyes az amortizáció, s az eszközlekötési járulék is. Ezzel szemben egy tranzisztorizált URH-készülék ára csak 80 ezer forint.

Az URH rádiótelefonok készítésében az elmúlt esztendőkben a BRG kecskeméti üzeme is közreműködött. A "hírős várostól" az idén elbúcsúzott ez a termék, mivel gyártását átvette a vállalat budapesti központja, illetve salgótarjáni gyáregysége. De ennél sokkal érdekesebb tény, hogy megkezdik a teljesen tranzisztorizált berendezések sorozatgyártását, vonzó lehetőséget kínálva ezzel a vezeték nélküli telefonösszeköttetések, eddiginél elterjedtebb felhasználására. A Bács-Kiskun megyei Távközlési Üzem az idén újabb 8-10 kis településen szereli fel a segélykérő telefonokat. Üdvös és üdvözlendő cél, csak éppen a tervek a drágább, hagyományos megoldásokat írják elő továbbra is, mintha még ma sem állna rendelkezésre egy kedvezőbb variáció. Érdemes lenne megpróbálni - legalább kísérletképnen - a rádiótelefonos módszert.

A Jelenség - a kínálkozó újdonságok elsikkadása - sajnos, nemcsak egyetlen üzem életében fordul elő. Egyes vállalati vezetőket - akiket pedig korszerű készülékek, telexgépek kapcsolnak össze az ország és a világ minden részével - mintha csak külső segélytelefonoknak kellene felcsöngetni még ma is, hogy az ésszerű újdonságokat gyorsan alkalmazzák.

Halász Ferenc
A cikk eredeti linkje...... 1.
Home
1969   <<   1970   >>   1971
Home
Delizsánsz.