Dunántúli Napló - dn_1986_10_25_226.txt
Befejeződött az Országgyűlés őszi ülésszaka
A posta nem teheti meg, hogy csak a jövedelmező szolgáltatásokat tartja fenn
Brezniczky József felszólalása
Megyénkben az elmúlt években a postai szolgáltatások dinamikusan, érzékelhetően, de feszültségekkel is kísérve fejlődtek. A posta tevékenysége színvonalasabbá vált, a hivatali hálózat korszerűsítése általában megfelelt az igényeknek. A bevezetett új szolgáltatásokat a lakosság kedvezően fogadta. Az igények és a lehetőségek közötti ellentmondás a telefonkérdésben a legélesebb. Konfliktusok forrósa a kistelepüléseken gazdaságosan nem szervezhető postai szolgáltatás és a vasárnapi hírlapterjesztés is. Legnagyobb gondot a távbeszélő-szolgálat helyzete jelenti: A meglévő hálózat túlterhelt, a távbeszélő központok telítettsége igen magas. Ugyanakkor a nyilvántartott igénylők száma a városokban 2-2,5-szeresére, a községekben több mint a hatszorosára emelkedett.
- Az elmúlt tervidőszakban javult a távbeszélő-szolgáltatás, 322-vel nőtt a modern, crossbar, illetve elektronikus alközpontok száma, a mellékállomások kapicitása ezáltal 4453-mal emelkedett. Az országos távírórendszerben 39 helység közel 22 000 előfizetője vesz részt. A 100 lakosra jutó beszélőhelyek száma 5 év alatt 10,5-ről 12-re, Pécs városában 19-ről 23,5-re emelkedett. A központok kihasználtságának foka 78,4 százalékról 88,1 százalékra nőtt. A pécsi központok telítettsége 81,3 százalékról 96.7 százalékra emelkedett. Jelenleg a nyilvános állomások száma 788 darab. 94-gvel több mint 5 évvel ezelőtt volt.
- A fejlődés ellenére további fejlesztésre van szükség. A postának helyzetéből adódóan szolgáltatási kötelezettsége van, és nem teheti azt, hogy a gazdaságtalan szolgáltatásokat megszünteti és csak a jövedelmezőt biztosiba. Szerepe túlnő a vállalati érdeken, fontos népgazdasági tényező. Szerepéből adódik, hogy megkülönböztetett elbírálásban részesüljön.
Az elmúlt tervidőszakban költségvetési befizetése megközelítette a 17 milliárd forintot, ezzel szemben az állami költségvetés biztosította támogatás a befizetésnek csak a 23 százalékát érte el. Annak ellenére, hogy a mostani tervidőszakban ez az arány lényegesen iavul - 58 százalékra emelkedik -, továbbá a posta fejlesztési lehetősége a korábbinál nagyobb, nem tartom elegendőnek ezt a fejlesztési ütemet. Ezzel az ütemmel továbbra is magunk előtt toljuk a gondokat, a problémákat.
- Megfontolásra ajánlom azt is, hogy a vállalatok között eltérő szabályozásban és támogatásban részesüljön, esetleg nyereségéből kevesebb kerüljön elvonásra, amit kötelező jelleggel fejlesztésre fordíthatnának.
- A központi forrásokon kívül lényeges fejlesztési lehetőség a kötvényből, a tanácsi és vállalati alapátadásból származó bevétel is. Megyénkben 110 millió forint bevételt terveztek a kötvényekből, jelenleg a lejegyzett kötvények értéke 113 millió forint és még további vásárlásra lehet számítani. Ez ideig 3800 magán, és 180 vállalati kötvényt jegyeztek. Elkészült megyénkben is a VII. ötéves terv távbeszélő-fejlesztési programja.
- A pécsi komplex fejlesztési program az eredeti elképzelésekhez viszonyítva csökkentett műszaki tartalommal valósul meg. Pécs belvárosának rekonstrukciója folyamatban van. A rekonstrukciót és a tervszerű lakásgazdálkodást nehezíti egy minisztertanácsi rendelet, amely kimondja, hogy a tanács csak a tanács által kibocsátott kötvény tulajdonosa lehet. Az élet bonyolultabb problémákat vet fel, mint amit a jogalkotók előre láthattak. A történelmi városok rekonstrukciójánál tömegesen van szükség arra, hogy a lakosságot ideiglenesen vagy véglegesen új lakásba költöztessük. Nagy számban vannak olyanok, akik telefonnal rendelkeztek, most pedig csak 25 000 forint lefizetésével juthatnának telefonhoz. Az érintettek keresték a megoldás lehetőségét, de jelenleg a tanács anyagi lehetősége birtokában sem vállalhatja át a kötvényvásárlás terhét. Az a véleményem, hoqy a közösségi érdekből rugalmasabban kellene alkalmazni az említett előírást, a tanácsnak lehetőséget kellene biztosítani a lakossági kötvényvásárlásra is.
- Jelentős Siklós város, valamint Szigetvár és körzete automatizálási programja. A szigetvári program 4800 teljesen automatizált állomáskapacitással és 600 tranzit lehetőséggel, míg a siklósi végközpont telepítése kétszer 1000 állomáskapacitású mobil központtal valósul meg. Ezek a fejlesztések lényegesen javítják a megye távbeszélő-hálózatát.
De továbbra is gondot jelent a hálózat elavultsága, korszerűtlensége. Nagyon sok még a kézi kapcsolású központ. A vonalak igen túlterheltek, Mágocsról. Bikalról, Mecseknádasdról és Pécsváradról is körülményes a megyeszékhellyel kapcsolatot teremteni. Nehéz helyzetben vannak a gazdaságilag elmaradott települések. Az aprófalvakban délután négy óra után megáll az élet, a kapcsolatteremtés telefonon szinte lehetetlen annak ellenére, hogy minden községben van segélykérő készülék. Az elmúlt időszakban csak Vajszlón és társközségeiben 32 közérdekű felszólás hangzott el, amely nehéz és kiszolgóltatot helyzetükre vonatkozott. Választókörzetemben állandó téma a telefon. Sásdon és környékén ebben az évben fejezték be a crossbar-hálózat kiépítését, de a rendszer egyenlőre üzemképtelen, mert olyan nagymérvű az áthallás, hogy lehetetlen a beszélgetés. Ígéretet kaptam arra, hogy az év végére a telefon ezen a területen is üzemképes lesz.
- A pécsi komplex fejlesztési programnak része a vasasi társközpont létesítése. Ezen a területen működik a mecseki szénbánya, melynek üzemszerű működéséhez létfontosságú a gyors információáramlás. A jelenlegi rendszer nem elégíti ki a bánya igényét, nem teszi lehetővé a gyors és szakszerű intézkedést. A tervmódosításban szerepel a vasasi központ létesítése, de csak a tervidőszak végén indul a beruházás és a következő tervidőszakban fejeződne be. Megfontolásra ajánlom, vizsgálják felül a korábbi döntést és lehetőleg még ebben a tervidőszakban fejeződjön be a vasasi központ megépítése.
- Nehéz helyzetben vannak a Mohács városi és városkörnyéki települések lakói is. 1982-ig a város kézikapcsolású telefonközponttal rendelkezett, minimális kiépítettségi szinten. Az elmúlt tervidőszakban szerepelt egy elektronikus távhívásra alkalmas telefonközpont létesítése. A tervnek megfelelően megkezdődött a hálózat építése. A tervidőszeak végén azonban kiderült, hogy a tervezett telefonközpont nem valósul meg, mert a külföldi partner - politikai okokra hivatkozva - a központ eladását megtagadta. Az eredeti tervnek megfelelően haladt a kivitelezés, 35 millió forint értékű kábelfektetési és egyéb munkát végeztek el. Az eredeti terv tehát meghiúsult, annak megvalósítására a mostani tervidőszakban nincs lehetőség. Az elmúlt napokban döntés született arról, hogy a fejlesztés továbbra is indokolt, a megvalósítás azonban két ütemben lehetséges. Első ütemben egy 1000 állomáskapacitású távhívásos rendszer kerülne kivitelezésre, melynek anyagi terheit a tanács és a posta közösen viselné, majd a további ezres bővítéshez kérnék a lakosság segítségét is kötvények vásárlásával. Megnyugtató, hogy a fejlesztés végül is megvalósul. Azt kérjük, hogy a mohácsiak gondjának megoldásakor mutatott készség a posta vezetői részéről nyilvánuljon meg a többi megyei probléma megoldásában is.
- A másik kérdés, amit a felszólalásomban érinteni kívánok, a hírlapszolgálat. Az elmúlt tervidőszak utolsó évének kivételével - az áremelkedés ellenére - nem csökkent a hírlapok értékesített példánvszáma. A Dunántúli Napló előfizetőinek száma 9.5 százalékkal, a központi napilapoké valamivel kisebb mértékben növekedett. 1985-ben az egyenletes fejlődés megrekedt.
- Nem kívánom kétségbe vonni a napilapok vasárnapi megjelenése megszűnésének indokoltságát, de látni kell, hogy ez új feszültségek forrósává vált a községekben.
- Lehetőség lenne arra, hogy az országban vasárnap egyedül megjelenő vidéki lapnak - a Vasárnapi Dunántúli Naplónak a példányszámát növeljék. Jelenleg 46 500 példányban jelenik meg a Vasárnapi Dunántúli Napló és ebből 5000 példány hétfőn kerül terjesztésre. A példányszám növelésének egyedüli akadálya az, hogy nincs megoldva a terjesztése. Mindennapi életünkhöz hozzá tartozik a friss, naprakész informáltság, ami megítélésem szerint vasárnap sem nélkülözhető. Szívesen vesszük kézbe vasárnap is az újságot, nem beszélve arról, hogy ha az embernek egyáltalán akad szabadideje, az vasárnap fordul elő leginkább.
- Javasolom felülvizsgálni azt a korábbi döntést, miszerint vasárnap a lapok csak a városokban és a nagyobb településeken kerülnek terjesztésre. Azt belátom, hogy gazdaságtalan lenne minden településre vasárnap eljuttatni az újságot, különösen azért, mert a két országos lap megjelenési példányszáma korlátozott, de megvalósíthatónak tartanám, hogy a Vasárnapi Dunántúli Napló a jelenleginél több településen legyen kapható nemcsak megyénkben, hanem Dél-Dunántúlon is. Szívesen várunk akár délelőtt 10 óráig is a lapra, csak ne hétfőn kapjuk kézhez. A lapterjesztés nem lehet csak vállalati érdek, nem lehet két vállalat közti kapcsolat kérdése, az elsősorban lényeges politikai kérdés. Meg kell találni annak lehetőségét, ami megoldásra vezethet és a lakosság jogos igényét ez esetben is kielégíteni. Indokoltnak tartanám, hogy a posta oldja e tekintetben is merevségét, a szigorú központi irányítási gyakorlatát és regionális kérdésekben nagyobb önóllóságot biztosítson az igazgatóságoknak.