A Szegedi Postaigazgatóság és Magyarország távközlése
a sajtó szemével.
A kezdetektől ... napjainkig.
Történelmi érdekességek.
(1850-1994)
Petőfi Népe - pn_1986_02_27_186p.txt
12 ÉS 14 ÉVI FEGYHÁZBÜNTETÉS
Elítélték a postarablókat
Szerdán tárgyalta a Fővárosi Bíróság és ítélete kihirdetésével első fokon le is zárta azt a bűnügyet, amelynek során 11 és fél millió forintot kaparintott meg két postarabló ez év január 16- án hajnaliban a Magyar Posta egy kisteherautóval továbbított pénzszállítmányából. Két társtettese van a vádirati minősítés szerint különösen nagy értékre elkövetett rablásnak: Kovács József, aki a Budapest-Vidéki Postaigazgatóságnál volt gépkocsivezető és Jelencsik Sándor cipész kisiparos. Mindketten 1948-ban születtek, és dunaújvárosi lakosok. A televízió "Kék fény" műsorából országosan hírhedtté vált bűncselekményük elkövetése után - több mint 700 rendőr szakszerű és gyors munkájával - rövidesen elfogták őket. Mindegyikük már a nyomozás során, csakúgy, mint most a bíróság előtt, beismerő vallomást tett. Az elsőrendű vádlottként felelősségre vont Kovács büntetése 12 évi, Jelencsiké 14 évi szabadságvesztés, amelyet fegyházban kell végrehajtani. A bíróság emellett mindkettőjüket 10 évre eltiltotta a közügyek gyakorlásától, és Kováccsal szemben elrendelte a bűncselekmény elkövetéséhez használt személygépkocsija elkobzását.
A bűnperben a két vádlott vallomása és több tanú kihallgatása nyomán mindenben bebizonyosodott a Fővárosi Főügyészség vádirata. Eszerint a bűnügy lényege az, hogy Budapestről Érdre kellett volna szállítani a posta IFA-típusú autójával a szóban forgó összeget és más értékeket. Az országúton a gépkocsit vezető Jelencsik - vádlotttársával együtt már korábban kiforralt terv alapján - a járatkísérő munkatársa előtt műszaki hibára hivatkozva, leállt a járművel egy előre megbeszélt helyen, ahol Kovács már várta őket, s játékpisztollyal fenyegetőzve „eljátszotta” a rafolótámamadást: kinyittatta az értékszekrényt, kiragadta onnan a jókora pénzeszsákot. A megszerzett összegből 79 ezer forintot Kovács elköltött, a többi pénzt - 11 millió 421 ezer forintot - a rendőrségnek sikerült lefoglalnia, visszajuttatnia a Magyar Postának.
A büntető tanács elnöke, dr. Varga Zoltán bíró indoklásában egyebek között rámutatott, hogy a vádlottak feltáró Jellegű, beismerő vallomását a bíróság enyhítő körülményként értékelte. Súlyosbító körülmény viszont, hogy a bűncselekményt a tettesek körülbelül egy éven át részletesen kitervelték, az elkövetésnek nem is egy változatában.
Az elítéltek a kiszabott szabadságvesztés enyhítéséért fellebbeztek. Az ügyész súlyosbításért jelentett be fellebbezést.
Az ítélet nem jogerős.
(MTI)