Petőfi Népe - pn_1986_12_28_197p.txt
KLASSZIKUS POSTA - KLASSZIKUS GONDOK (1.)
Bővül a hálózat
Hazánkban a felszabadulás előtt 2462 postahivatal működött, most viszont már 3189. Az egy postahivatal által kiszolgált terület nagysága, az ott lakók ellátottsága, a szolgáltatások mennyisége és minősége megfelel az európai átlagnak. Minden száz községből nyolcvanhétben ott van a posta, és ahol hivatal nincs, a kézbesítő-gyűjtő járatok révén vehetők igénybe a postai szolgáltatások.
- Naponta 1,9 millió levelet, 4,3 millió újságot, negyvenezer táviratot, 31 ezer csomagot kézbesítünk - tájékoztat dr, Asztalos Ferenc, a Magyar Posta központjának szakosztályvezetője. - Szolgáltatásaink egyre keresettebbek az utóbbi két évtizedben. Ez idő alatt például másfélszeresére nőtt a levélpostai küldemények száma. Ennél is figyelemreméltóbb a pénzforgalomban bekövetkezett változás: 1965-ben a postai befizetések összege 125,9 milliárd forint volt, a kifizetéseké 53.7 milliárd; ezzel szemben tavaly 772 milliárd volt az első, 445 milliárd pedig a második tétel. Ilyeténképpen postai közreműködéssel bonyolódik le az ország banki készpénzforgalmának 98 százaléka. Talán nem kevésbé tiszteletre méltó terv, hogy havonta több mint kétmillió nyugállományban lévő személynek visszük házhoz összesen nyolcmilliárd forintnyi nyugdíját, előre megállapított naon. Vagy: az OTP és a takarékszövetkezetek mellett a posta kezeli a lakossági betétállomány több mint egynegyedét.
- Furcsa ellentmondás, hogy miközben a hagyományos postai szolgáltatások iránt nő az igény, e szolgáltatás - a posta vezetői szerint - mindinkább ráfizetéses lesz. Egy általunk készített statisztika szerint a 3189 működő postahivatal túlnyomó többsége, körülbelül 2500 - ráfizetéses. Számítások szerint kétezernél nem kevesebb lakosú település képes eltartani egy postahivatalt. A szűkén vett közgazdasági érdek tehát a postának azt diktálná, hogy sorra bezárja a kistelepülések postahivatalait. Ma már nyilvánvaló, hogy sem az iskolakörzetesítések, sem a vasút szárnyvonalainak lenyesegetése, de még a tanácsi összevonások sem növelték a kistelepülések népességmegtartó képességét. Akár tetszik, akár nem, a falusi kisposták léte sokat jelent az ott élőknek a világgal való kapcsolattartásban.
Bevételeinek fokozására, a kisposták gazdaságosságának javítására több új szolgáltatást vezetett be az utóbbi években a posta. így például néhány megyében a hivatalok vállalják gyógyszerek kiváltását, árusítanak könyvet, buszjegyet.
Végleges megoldásnak azonban ez semmiképp sem tekinthető. A Magyat Posta központjában mégtudtam, hogy keresik annak a lehetőségét, hogy a gazdaságtalan hivatalok - a maitól eltérő szervezeti és gazdálkodási rendszerben működtetve - az egyéni érdekeltség fokozottabb érvényesítésével, a szolgáltatás minőségének romlása nélkül gazdaságosak legyenek. (Az automatikus távhívás általánossá válásával jócskán módosítható lesz e postahivatalok nyitvatartása, s az üzemeltetési költségeket mérsékelni lehet majd.)
- De ez még odább van. Mai gond viszont, hogy a postahivatalok több mint egyötöde - mintegy hatszáz - ma már nem felel meg a kor követelményeinek. Helyiségeik rosszul fűthetők. a falak vizesek, a mennyezetek alá vannak dúcolva. Súlyos tehertétel, hogy a megyeszékhelyeken az úgynevezett 1. számú postahivatalok felújítását - mindenekelőtt költségesség miatt - elodázták. Ebben a posta a huszonnegyedik órába jutott, tovább aligha halogathatja Valaha szép postapalotáinak helyreállítását.
- A tervidőszakban huszonnégyet újítunk fel a 120 legnagyobb postahivatal közül - mondja dr. Asztalos Ferenc -, míg a kis-, illetve a közepes méretű hivatalok közül körülbelül négyszázat korszerűsítünk. Két város. Szolnok és Székesfehérvár kap levélfeldolgozó automatát, és kicseréljük a Toshibát is Budapesten: evégett francia és japán cégekkel folynak a tárgyalások. E fejlesztés szorosan összekapcsolódik a posta gócüzemi hálózatának kialakításával. Az ezredfordulóra kiépülő hálózat tizenhat nagyüzemből áll majd. Az első - ez közismert - Balatonszentgyörgyön állt munkába, két éve. Év végéig elkészül a székesfehérvári is, és részlegesen Szolnokon is működik hasonló. 1988-ban Budapesten, a Józsefvárosi pályaudvar szomszédságában egy hírlapfeldolgozó üzem létesül, mellette lesz a levél- és csomagfeldolgozó, valamint a postapályaudvar. Egy évre rá Pécsett megkezdik az építkezést, e létesítmény két-három év alatt elkészül. Ezt követően Győrött és Kecskeméten folytatódik a hálózat bővítése. Mindezek megvalósításával kevesebb hibával gyorsabb lesz a munka!
F. Gy.
(Folytatjuk)