Petőfi Népe - pn_1986_01_13_71p.txt
Ágazati szakszervezeti kongresszusok
Az elmúlt hét végén tartották Budapesten az ágazati szakszervezetek kongresszusait.
A már pénteken megkezdődött tanácskozásokat szombaton és vasárnap folytatták, illetve befejezték. Az alábbiakban ezekből adunk rövid tudósításokat.
(Részlet a cikkből...)
POSTÁSOK: Támogatás és belső tartalékok
- Szombaton a szakágazat Cházár András utcai székházában megkezdte kétnapos tanácskozását a Postások Szakszervezetének XII. kongresszusa. 85 ezer szakszervezeti tag képviseletében csaknem 280 küldött - vitatja meg a szakmai szakszervezet ötéves munkáját, és a további tennivalókat. Megjelent Szűrös Mátyás, az MSZMP Központi Bizottságának titkára, Bárányai Tibor, a SZOT főtitkára, Szlovatsik Károly, a SZOT titkára és Tóth Illés államtitkár, a Magyar Posta elnöke.
- A szakszervezet központi vezetőségének írásos beszámolója és Csáki Lászlóné főtitkár hozzáfűzött szóbeli kiegészítése is megállapította: a szakági szakszervezet sokoldalúan támogatta a posta új szolgáltatásainak bevezetését, és a korábbiak javítását segítő kezdeményezések, munkamozgalmak kibontakoztatását. A posta dolgozói erőfeszítéseinek köszönhetően a VI. ötéves tervben összességében sikerült elérni a kitűzött legfontosabb célt: megőrizni, és helyenként javítan iis, a postai szolgáltatások színvonalát. Gondot okozott, hogy a postahivatalok, telefon-, telex- és egyéb postai hálózatok fejlesztésére a számítottnál kevesebb pénz jutott.
- Ezért nagyon jelentős az országgyűlés téli ülésszakának döntése, hogy a VII. ötéves tervben az előző időszakénál nagyobb állami támogatást kapjon a távközlés fejlesztőié, s menet közben a népgazdaság kedvező fejlődésétől, lehetőségeitől függően tovább is növelhető ez a hozzájárulás.
- A főtitkár arról is beszámolt, hogy az előző kongresszuson elhatározott érdekvédelmi feladatok jelentős része teljesült.
- A vitában felszólalt Szűrös Mátyás, és az MSZMP Központi Bizottsága nevében köszöntötte a kongresszus résztvevőit, majd kijelentette: a postai dolgozók helytálltak és helytállnak nehéz és felelősségteljes posztjukon. A távközlés, a hírközlés és egyéb postai szolgáltatások fejlesztése nélkül nincs előrelépés. Köztudott, hogy egy sor területen feszítő a helyzet és jelentős nyomás nehezedik a postára. Az ország vezetése tisztában van e kérdés jelentőségével, s a posta számíthat arra, hogy a költségvetésből fokozottabb támogatást kap a mindenkori lehetőségeknek megfelelően. Ám a posta még jelentős belső tartalékokkal rendelkezik, és ezért az eddiginél nagyobb következetességgel kell törekednie arra, hogy korszerűsítse tevékenységét és növelje annak hatékonyságát, gazdaságosságát. A Postások Szakszervezetének felelőssége pedig kettős: úgy kell vállalni a postai dolgozók érdekeinek hatékonyabb képviseletét, hogy közben a lakosság és az ország szükségletei ne szenvedjenek csorbát, ne csökkenjen, hanem javuljon a postai szolgáltatások színvonala. A párt véleménye szerint a szakszervezet eleget tett e kettős feladatainak.
- A kongresszus második napján, vasárnap folytatódott a vita a beszámolók és a határozati javaslat felett. Megjelent a tanácskozáson Szűrös Mátyás, az MSZMP Központi Bizottságának titkára. Szlovatsik Károly, a SZOT titkára és Tóth Illés államtitkár, a Magyar Posta elnöke.
- A két nap alatt 33 felszólaló mondott véleményt a postai szolgáltatásokról, a szakszervezeti munkáról és sok javaslatot vetett fel a további feladatok jobb megoldására. Ez az aktivitás - állapította meg Szlovatsik Károly - meggyőzően mutatja, hogy a szakszervezeti alap szervezetek küldöttei, tisztségviselői és a szakmai vezetők egyaránt tevékenyen, és a korábbinál nagyobb hatékonysággal kívánnak hozzájárulni a postai szolgáltatások javításához, kiterjesztéséhez. Tóth Illés egyebek között kifejtette, hogy a fejlődés meggyorsításának műszaki, tárgyi megalapozásához központi erőforrásokból a hetedik ötéves tervben jóval többet kap a posta, mint a most lezárult tervidőszakban.
- A vita lezárását követően a kongresszus határozatban foglalta össze a következő öt évre szóló legfontosabb feladatokat.
- A kongresszuson végül megválasztották a szakszervezet vezető testületéit és tisztségviselőit.
- A Postások Szakszervezetének elnöke Ismét Benke Gézáné, a főtitkár Gricserné Heszky Enikő, a titkár pedig továbbra is Megyeri László és Péntek Petronella.