Petőfi Népe - pn_1992_06_11_116p.txt
A TÁVKÖZLÉS FEJLESZTÉSI TERVEI
Ki állja a cehhet?
- Ismét lakossági pénzek bevonására számít a Matáv Rt., amikor meghirdette legújabb akcióját a bajai góckörzetben (Baja nem tartozik bele) azon települések részére, ahol a meglévő központok kapacitása lehetővé teszi a vállalat által nyilvántartott igénylők, egyes esetekben ezen felüli további új igénylők telefonállomásainak bekapcsolását.
- A tizenhat helységet magába foglaló körzetnek országosan is jónak mondható a telefonellátottsága, hiszen minden harmadik házban ott a készülék. Ám a szolgáltatónak is kedvező a további bővítés.
- Ennek a programnak a részleteiről tartott tájékoztatót a közelmúltban Nagybaracskán Nász József a cég szegedi üzemviteli osztályvezető-helyettese, valamint Gyenes Géza megyei üzemvezető.
- Az önerős akcióban részt vevő leendő telefon-előfizetők meghatározott hozzájárulási költséget fizetnek be, melynek összege 45 ezer forint. A szervezést - hasonlóan az előzőekben - az önkormányzatok végeznék, közmű társulás létrehozásával és ekkor igénybe lehet venni a kedvező kamatozású OTP-kölcsönt, vissza lehet igényelni a befizetett összeg 15 százalékát és egyénenként helyi adókedvezmény is adható.
- Hogy még csábítóbb legyen az ajánlat, a távközlés további (választható) kedvezményeket kínál. Az egyik lehetőség a telken vagy házon belül a távbeszélő-állomásra vonatkozó rendelkezési jog. Ennek értelmében, amennyiben az előfizető a telefonállomás felszerelési helyéről elköltözik (házát eladja) az oda beköltöző (házát megvásárló) javára az előfizetői jogviszonyáról lemondhat. Tulajdonképpen így az ingatlan értéke megnő.
- A másik a díjkedvezmény igénybevétele, az önerős belépési összeg meghatározott részére, mely nyolcezer forint körüli tételt takar. Ezt az előfizető két éven keresztül telefonálhatja oly módon, hogy a havi díjkedvezmény nem haladhatja meg az adott havi távbeszélőszámla összegének felét.
- Dióhéjban ennyi lenne a tájékoztatás lényege, azonban félő, hogy sok helyütt a kezdeményezés kudarcba fullad, mert az önkormányzatok - a megnövekedett feladataik miatt - nem tudják ellátni az ezzel járó szervezést és adminisztrációt. Csátalja, Dávod és Nagybaracska polgármestere ennek hangot is adott, mondván; valamilyen módon, forrásból dotálja a Matáv a közreműködőket, ha szabadidejükben vállalnák és végeznék ezt a munkát. Nem titkolták azt sem, hogy közvetve valamennyi település jól jár(na) a polgárok pénzén létrehozott fejlesztéssel de ez a befektetés a távközlésnek termeli majd a hasznot, és eddig térítés nélkül kaparták ki nekik a gesztenyét.
- A Matáv képviselőit kissé váratlanul érintette a kér(d)és és mereven: elzárkóztak az elől, hogy ők bármit is áldozzanak erre a célra.
- Ha mélyebben belegondolunk, mégsem lehet elképzelhetetlen, hogy tárgyalási alap legyen az önkormányzatok álláspontja, hiszen az elvégzett munkáért mindenhol fizetni kell.
A kérdés: ki állja a cehhet?
Somogyi Gábor