Békés Megyi Népújság - bmn_1991_09_14_129p.txt
Talán elérhetők leszünk a nagyvilágban
Piaci verseny érvényesül a távközlésben?
- Békéscsaba megyei jogú város közgyűlése csütörtökön ismét a késő esti órákig ülésezett. Az önkormányzat felügyelete alá tartozó három állami gazdálkodó szervezet, az ingatlankezelő, a városgazdálkodási vállalat és a költségvetési építőipari üzem 1992. január 1-jei átszervezéséről döntöttek. Megszavazták az oktatási intézmények fejlesztési többletköltségeinek megadását, elfogadták a városi költségvetés féléves teljesítéséről szóló beszámolót. Piaci viszonyok érvényesülnek majd az új évtől az egészségügyi alapellátásban is, ezért nehéz most pontosan meghatározni a fejlesztés irányait. Legfontosabb a nehezedő gazdasági viszonyok között az egészségügy szinten tartása.
- A Szegedi Távközlési Igazgatóság igazgatója, dr. Vojnár László a korábbi telefonfejlesztési tervekkel ellentétben meglepő változásokról számolt be az önkormányzat előtt. Ezek az elképzelések igen kedvezőeknek látszanak. A témához kapcsolódó egyik felszólaló, dr. Zsíros Géza országgyűlési képviselő felhívta a városatyák figyelmét arra a tényre, hogy a változások a piaci verseny árnyékát vetítik előre. Érdemes döntés előtt megvárni a távközlési törvényt, a bel- és külföldi partnerek jelentkezését, kiválasztva közülük a legelőnyösebb, legmegbízhatóbb és legpontosabb ajánlatot.
- És most kicsit részletesebben a távközlési vállalat (hamarosan részvénytársaság) terveiről. Békéscsabán új, korszerű technikájú telefonközpontot létesítenek 1993-as bekapcsolással. A városban ki tudják elégíteni a telefonigényeket, nem kérnek ezért külön nagy összegeket, csupán a jogszabályok által előírt pénzt (magán előfizetőktől fővonalért 12 ezer, ikervonalért 8 ezer forintot, közülettől 90 ezer forintot). A jogszabályok és az összegek jövőre, vagy azután persze változhatnak.
- Az új békéscsabai telefon központnak köszönhetően a nyilvános telefonok száma akár meg is duplázódhat. A vandál rongálókkal viszont nehezen tudják felvenni a versenyt, a lyukkártyás nyilvános telefonok elterjesztése lesz talán a legjobb védekezés ellenük.
- Szó volt a megye nem megoldott telefonhálózatának fejlesztéséről is. Amerikai szolgáltatópartnerrel tárgyalnak Békés megyét ellátó részvénytársaság alakításáról, míg hasonló típusú vállalkozási modellben gondolkodnak Csongrádban olaszokkal, Bács-Kiskunban osztrákokkal. A vállalat a továbbiakban nem beszél önerős telefonfejlesztésekről, telefontársaságokat viszont szervezni kívánnak. A lakosság és az önkormányzatok, ha fantáziát látnak majd a telefonüzletben, befektetőként a nyílt vállalkozásba beszállhatnak. A szolgáltatásukat kiterjesztik a Békéscsabától északkeletre terjedő térségre, a volt orosházi járás területére, fejlesztenek a mezőkovácsházi területeken, Gyula, Békés, Mezőberény városában és környékén. A crossbar központok mellett a legkorszerűbb technikát is alkalmazzák, a mikrohullámú láncot, a digitális üvegszálas rendszert, a mobil telefonhálózat bevezetését. Az egész megye fejlesztésének nagyon fontos feltétele, hogy a távközlés viszonyainak javításával ország-világ számára elérhetőek legyünk. A városi lakáshelyzet elemzésére a közgyűlés és lapunk is visszatér.
B. Zs.