Délmagyarország - dm_1991_06_12_2p.txt
Nyolcvan éve Magyarországon
Bemutatkozott az Ericsson
Meglehetősen élénk sajtóvisszhang kísérte a magyar távközlés rendszerválasztó pályázatának decemberi eredményhirdetését, amelyen a svéd Ericsson a Siemenst megelőzve futott be elsőként. A kiírásban hazai távközléstechnikai vállalkozás bevonása is szerepelt feltételként. A cég magyarországi vegyes vállalata, az Ericsson Technika egész napos szimpózium keretében tegnap mutatkozott be Szegeden a Forrás Gyógyüdülőben. Lehet, hogy két év múlva a telefont is ők hozzák.
A világ mára egyik legnagyobb távközlési vállalatát 1876-ban alapították, s a magyarországi kapcsolatok is nagyon régen kezdődtek. Második külföldi gyárát történetesen éppen Budapesten alapította az Ericsson, még 1911-ben. A cég ma kizárólag távközléssel foglalkozik, s hogy a jövőben is abból szeretne megélni, azt a jelenlegi 8 milliárd dolláros rendelésállomány egy időre biztosítja. A szakemberek szerint a következő tíz évben megduplázódhat a világ telefonvonalainak száma, s ebből a svédek is ki akarják hasítani a maguk szeletét. Ennek érdekében elmúlt évi árbevételükből például 17 százalékot költöttek kutatásra, fejlesztésre, s a világon közel húszezer alkalmazottjuk dolgozik ezen a területen.
Az AXE digitális telefonrendszer jelenleg 80 országban üzemel, miközben a második legelterjedtebb alig negyvenben. Magyarországon 1983-ban megnyerték az első digitális tendert, de az embargó miatt akkor szó sem lehetett szerződéskötésről. Az első ilyen központot végül csak 1988-ban szerelték fel nálunk.
Fodor Istvánt, az Ericsson Technika ügyvezető igazgatóját elsősorban a közeli jövőről faggattuk.
- Idén 60 ezer vonalat rendelt a győztesektől a távközlés, ebből 40-et mi, 20-at, a Siemens szállít. Jövőre több mint 200 ezer vonalért versenyzünk, pontosabban automatikusan kapunk 35-35 százalékot és a fennmaradó rész azé lesz, aki a jobb ajánlatot teszi.
- Ezek az ajánlatok a tenderből nem ismertek?
- A limitár, amivel pályáztunk, természetesen adott, és öt évig nem is változtathatunk rajta. Ettől csak lefele lehet eltérni.
- Tudnak önök munkát adni a hoppon maradt pályázóknak?
- Ez nem olyan nagy kapacitás, mint ahogyan sokan gondolják. Ma már nagyon távol vagyunk a klassziku s dobozgyártástól. A szállításból maximum 40 százalékkal részesedik a hardver, a többi a szoftver, és az arány egyre inkább az utóbbi felé tolódik el.
- Sajnáljuk, hogy Szegedre csak másfél, két év múlva érkeznek meg.
- Ez nem a mi illetékességünk, csak megrendelést teljesítünk. Idén Budapest belvárosában kezdünk 26 ezer vonallal, a mennyiségi hiány körülbelül 2-3 év múlva tűnik el Magyarországon. Ami azután következik, az a szolgáltatási hiány, feloldása azonban csak a digitális rendszereken belül képzelhető el megnyugtatóan.
KOVÁCS ANDRÁS