A Szegedi Postaigazgatóság és Magyarország távközlése
a sajtó szemével.
A kezdetektől ... napjainkig.
Történelmi érdekességek.
(1850-1994)
Petőfi Népe - pn_1991_02_20_164p.txt
MÁRCIUSIG MÉG FÉLOLDALAS A TÁVHÍVÁS
Hogyan telefonáljunk Nagykőrösre?
A Kecskeméthez közeli Nagykőrösre mindenki könynyen telefonálhat közvetlen tárcsázással, ám onnan csak központon keresztül érhetők el a távhívásba kapcsolt állomások. Vajon miért?
- Az ok egyszerű: a nagykőrösi telefonközpont sajátos üzemmódban dolgozik. "Befelé", illetve a városon és közvetlen körzetén (Kocséron) "belül" elfogad hívásokat a konténeres központ, amely egyébként kétezer előfizető számára elegendő. Ám műszaki okok miatt "kifelé" csakis a 01-es bejelentőt tárcsázva lehet hívást kezdeményezni: az ember bemondja, milyen számot kér, azután vár (ma, a tarifaemelések után, olyan húszpercnyit.) Ezért a legegyszerűbb - és leggyorsabb - az, ha a körösiek abban állapodnak meg más városokban lakó ismerőseikkel, hogy azok közvetlenül hívják őket.
- Amikor a fejlesztési tervekről döntöttek, szó volt arról, hogy az országos hálózatba Kecskemét irányából kapcsolódjék be Nagykőrös. Mivel azonban - sok körösi szerint: szerencsétlenül - Pest és Bács-Kiskun megye határa egyúttal a két postaigazgatóságé is, ez az ésszerű megoldás nem jöhetett szóba. Helyette Cegléd felé építik ki a kábeleket. Úgy értesültünk, hogy március végéig be is fejezik a munkákat; decemberre pedig 4000 vonalas Siemens-központot szerelnek föl Kőrösön (egyúttal pedig megszüntetik az összes ikervonalat). Addig azonban marad a régi rend: Nagykőrösre lehet telefonálni, ám onnan kicsit bonyolultabb ...
A. T.