Petőfi Népe - pn_1991_09_11_91p.txt
NAGYBARACSKA, CSÁTALJA, DÁVOD
Drágán örülnek a telefonnak?
(Tudósítónktól.)
Minden jel, vagyis a munkálatok állása arra mutat, hogy szeptember 13-án valóban „élni” fog a távhivás Nagybaracska, Csátalja és Dávod községben. Ha így lesz, akkor a távközlési vállalat első ígéretét beváltotta. Az ígéretek közül azonban van már nehány dolog, mely nem teljesült, illetve nem igaz.
Az első ilyen az, hogy kezdetben háromféle színű (piros, fekete, csont-) telefonról beszéltek, melyekből választani, lehet, havi húsz forint bérleti díj ellenében. Ebből viszont csak a húszas igaz mára, mert a kiadott készülékek színe az említettek közül csupán a csontéhoz hasonlítható. Választani abban lehet, hogy akarom-e ezt, vagy vásárolok magamnak más típust.
A másik, ami leginkább felkavarta a kedélyeket, a pénz körül forog. A távközlési vállalat igazgatójának azon kijelentéséről van szó - erről mi is írtunk -, miszerint a későbbiekben tizenkétezer forint plusz bekötési költségért rákötnek újabb igénylőket azokra a központokra, illetve vonalakra, ahol még van szabad hely. Ez nemcsak a fenti, hanem a többi huszonkét helységet is érinti.
Az alábbiakban az erre reagálók véleménye közül gyűjtöttünk össze egy csokorra valót:
Blancsák Miklós, Csátalja:
- Még a toborzás idején elhúzták előttünk a mézesmadzagot, mert azt mondták, hogy aki nem lép be a társulásba, annak a későbbiekben többe fog kerülni. Ez a hír úgy ért, mint derült égből a villámcsapás, hiszen lett volna időm kivárni azt, hogy most nyújtsam be az igényemet.
Argilán Sándor, Nagybaracska:
- Csak azt nem tudom, hogy falugyűlésen miért nem hangzott ez el. Ámbár, az is lehet, hogy a polgármesteri hivatal sem tudott róla. Akkor viszont - velünk együtt - őket is félrevezették.
Barna Imre, Nagybaracska:
- Én úgy fogom fel ezt a kérdést, hogy ha mi nem csináljuk meg ezt a társulást, nem lett volna telefonunk. Befektettük a pénzünket ebbe a beruházásba, melyben mindenki jól jár. Mi telefonálhatunk, a központ meg számlál és fizetjük beszélgetésenként a díjakat. Azért nem ártana és jó volna utánanézni annak, hogy azok az emberek, akik megteremtették ennek a feltételeit, valamilyen tulajdonjoghoz juthassanak.
V. F., Csátalja:
- Most futhatunk a pénzünk után, mert szerződést az OTP-vel kötöttünk. Jól ki lett ez találva! A harmincnégyezer forintot le kell törlesztenünk kamatokkal együtt. Azt szeretném tudni, hogy ha most lemondanám a telefont, és nem engedném bekötni, visszakaphatnám-e a távközlésnek már átutalt összeget? Vagy mi történne akkor, ha ez tömegesen történne meg?
Teszárik József, Davod polgármestere:
- Véleményem szerint az lenne a megnyugtató mindenkinek, ha az önerős hálózatfejlesztésben részt vevőknek részvényt adna a távközlés a különbözet erejéig. A baracskai tanácskozáson a vállalat igazgatójától elhangzott telefon feletti részleges rendelkezési jog ugyanis nagyon kevés embert érintene.
* * *
Azt még nem tudjuk, hogy kik kapnak majd ikerállomást. Mert ilyenek is lesznek. Ennek hátránya, hogy amíg a másik beszél, az ő vonala süket, illetve egymást nem tudják felhívni. Előnye, hogy visszakapnak négyezer forintot.