Petőfi Népe - pn_1991_09_25_227p.txt
MÉGSEM LESZNEK OLCSÓBBAK A TELEFONOK
Tájékoztatás - egy kicsit megkésve
Az utóbbi időben többször is foglalkoztunk a bajai góckörzet önerős telefonhálózatának fejlesztésével. Öröm volt ezekről az eseményekről tudósítani, hiszen ma már több helyen "él" a távhívás, és december közepéig mind a huszonöt település bekapcsolódik a rendszerbe. Egyik cikkünkben megemlítettük, hogy az ezutáni igénylők a jövőben, pontosabban 1992. június 30. után tizenkétezer forint plusz bekötési költségért juthatnak majd készülékhez. Az együttműködési szerződés megkötésének időpontjában ez a bizonyos szerelési költség ötezer forintban volt maximálva, az önerősben résztvevők viszont harmincnégyet fizetnek. Természetes volt tehát a reakció: az emberek felháborodtak, becsapva érezték magukat.
- Megnyugtatásul (?) idézünk Kálmán Miklósnak, a Szegedi Távközlési Igazgatóság fejlesztési igazgató-helyettesének a térség egyik polgármesterének küldött telextájekoztatójából, csitítva ezzel az amúgy is felborzolódott kedélyeket:
- "A jelenleg érvényben lévő, 12/1991. sz. kormányrendelet értelmében a nem önerős fejlesztések esetében az előfizetőnek meg kell fizetnie a tényleges szerelési költséget. A nagyságrendek pontosítása érdekében tájékoztatást adok három bekapcsolási variáció jelenleg érvényes költségeiről. Ezen variációk kifejezetten kertvárosi, illetőleg falusi beépítésű környezetben használhatók:
- előfizetői leágazás oszlop nélkül: 15 717,- Ft + 25% áfa,
- előfizetői leágazás egy oszloppal: 33 978,- Ft + 25% áfa,
- előfizetői leágazás két oszloppal: 52 300,- Ft + 25% áfa,
így a belépési díjjal együtt az előfizetőt terhelő költség az első esetben 31 646,- Ft, a másodikban 54 473,- Ft, míg két oszloppal 77 375,- Ft, mely összegeket az előfizetőnek azonnal ki kell fizetni hitelfelvételi lehetőség nélkül. A fenti árak a jelenleg érvényes építési költségeket tartalmazzák."
* * *
Egyik írásunk sem íródott azzal a szándékkal, hogy félretájékoztassunk, esetleg kedvezőtlenül befolyásoljuk a hangulatot. Ez nem volt, és a jövőben sem lesz érdekünkben. Mindenesetre ennek még a gyanúja is elkerülhető lett volna akkor, ha a távközlési vállalat illetékese kellő időben és pontos - nem félreérthető - információkat adott volna a polgármesteri hivataloknak és, uram bocsá’, a sajtó útján a lakosságnak.
Mert ugyebár: a néma gyereknek ...
Somogyi Gábor
Álmunk, vágyunk, bosszúságunk: a telefon.
Ez például Budapesten szolgál és kártyával működik.
Hogy mikor "téved" vidékre? . . .