Délmagyarország - dm_1987_01_13_3p.txt
Bővül a hálózat
Klasszikus posta - klasszikus gondok (1.)
Hazánkban a felszabadulás előtt 2 ezer 462 postahivatal működött, most viszont már 3 ezer 189. Az egy postahivatal által kiszolgált terület nagysága, az ott lakók ellátottsága, a szolgáltatások mennyisége és minősége megfelel az európai átlagnak. Minden száz községből nyolcvanhétben ott van a posta, és ahol hivatal nincs, a kézbesítő-gyűjtő járatok révén vehetők igénybe a postai szolgáltatások.
- Naponta 1,9 millió levelet, 4,3 millió újságot, 41 ezer táviratot, 31 ezer csomagot kézbesítünk - tájékoztat Asztalos Ferenc, a Magyar Posta központjának szakosztályvezetője. - Szolgáltatásaink egyre keresettebbek az utóbbi két évtizedben. Ez idő alatt például másfélszeresére nőtt a levélpostai küldemények száma. Ennél is figyelemre méltóbb a pénzforgalomban bekövetkezett változás: 1965-ben a postai befizetések összege 125,9 milliárd forint volt, a kifizetéseké 53,7 milliárd; ezzel szemben tavaly 772 milliárd volt az első, 445 milliárd pedig a második tétel. Ilyeténképpen postai közreműködéssel bonyolódik le az ország banki készpénzforgalmának 98 százaléka. Talán nem kevésbé tiszteletre méltó tény, hogy havont a több mint kétmillió nyugállományban levő személynek visszük házhoz összesen 8 milliárd forintnyi nyugdíját. előre megállapított napon. Vagy az OTP és a takarékszövetkezetek melletta posta kezeli a lakossági betétállomány több mint egynegyedét.
- Furcsa ellentmondás, hogy miközben a hagyományos postai szolgáltatások iránt nő az igény, e szolgáltatás - a posta vezetői szerint - mindinkább ráfizetéses lesz. Egy általunk készített statisztika szerint a 3 ezer 189 működő postahivatal túlnyomó többsége, körülbelül 2 ezer 500 - ráfizetéses. Számítások szerint kétezernél nem kevesebb lakosú település képes eltartani egy-egy postahivatalt. A szűken vett közgazdasági érdek tehát a postának azt diktálná, hogy sorra bezárja a kistelepülések postahivatalait. Ma már nyilvánvaló, hogy sem az iskola körzetesítések, sem a vasút szárnyvonalainak lenyesegetése, de még a tanácsi öszszevonások sem növelték a kistelepülések népességmegtartó képességét. Akár tetszik, akár nem, a falusi kis posták léte sokat jelent az ott élőknek, a világgal való kapcsolattartásban.
- Bevételeink fokozására, a kis posták gazdaságosságának javításár a több új szolgáltatást vezetett be az utóbbi években a posta, így például néhány megyében a hivatalok vállalják gyógyszerek kiváltását, árusítanak könyvet, buszjegyet Végleges megoldásnak azonban ez semmiképp sem tekinthető. A Magyar Posta központjában megtudtam, hogy keresik annak a lehetőségét, hogy a gazdaságtalan hivatalok - a maitól eltérő szervezeti és gazdálkodási rendszerben működtetve - az egyéni érdekeltség fokozottabb érvényesítésével, a szolgáltatás minőségének romlása nélkül gazdaságosak legvenek. (Az automatiku s távhívás általánossá válásával jócskán módosítható lesz e postahivatalok nyitva tartása, s az üzemeltetési költségeket mérsékelni lehet majd.)
- De ez még odább van. Mai gond viszont, hogy a postahivatalok több mint egyötöd e - mintegy hatszáz - ma már nem felel meg a kor követelményeinek. Helyiségeik rosszul fűthetők, a falak vizesek, a mennyezetek alá vannak dúcolva. Súlyos tehertétel, hogy a megyeszékhelyeken az úgynevezett 1. számú postahivatalok felújítását - mindenekelőtt költségesség miatt - elodázták. Ebben a posta a huszonnegyedik órába jutott, tovább aligha halogathatja valaha szép postapalotáinak helyreállítását.
- A tervidőszakban huszonnégyet újitunk fel a 120 legnagyobb postahivatal közül - mondja dr. Asztalos Ferenc -, míg a kis, illetve közepes méretű hivatalok közül körülbelül négyszázat korszerűsítünk. Két város, Szolnok és Székesfehérvár, kap levélfeldolgozó automatát, és kicseréljük a Toshibát is Budapesten: evégett francia és japán cégekkel folynak a tárgyalások. E fejlesztés szorosan összekapcsolódik a posta gócüzemi hálózat kialakításával. Az ezredfordulóra kiépülő hálózat tizenhat nagyüzemből áll majd. Az első - ez közismert - Balatonszentgyörgyön állt munkába, két éve. Év végéig elkészül a székesfehérvári is, és részlegesen Szolnokon is működik hasonló. 1988-ban a Józsefvárosi pályaudvar szomszédságában egy hírlapfeldolgozó üzem létesül, mellette lesz a levél és csomagfeldolgozó, valamint a postapályaudvar. Egy évre rá Pécsett megkezdik az építkezést, e létesítmény két-három év alatt elkészül. Ezt követően Győrött és Kecskeméten folytatódik a hálózat bővítése. Mindezek megvalósításával kevesebb hibával, gyorsabb lesz a munka.
Fejér Gyula