Petőfi Népe - pn_1987_12_23_169p.txt
A távközlés ma és holnap
Sokszor elcsépelte már a sajtó, hogy korunk atomkor, a számítástechnika kora, a molekuláris biológia kora, a biotechnológia kora - és mindez igaz is. Újabban azt is mondhatjuk, hogy korunk a híradástechnika vagy távközlés kora - és ez is igaz, mert Bell egyszerű telefonjától szinte sci-fibe illő az a fejlődés, amely az utóbbi iparágat jellemzi. (No, nem Magyarországon!)
- A távközlés soha nem látott átalakulás korát éli. A digitális központok óránként akár egymillió hívást tudnak kapcsolni, a fényvezetőkábeles technika megsokszorozza a továbbítható-információs mennyiséget, a műholdtechnika lehetővé teszi a távközlési hálózatok legrugalmasabb kialakítását.
- Rövidesen új kifejezést vagy inkább rövidítést fog megismerni a világ: az ISDN-t, azaz Integrated Services Digital Network-öt, magyarul integrált szolgáltatásokat nyújtó távközlési hálózatot. Az ISDN segítségével bármilyen típusú információ - hang, számítógépadat, rajz, gépelt szöveg vagy kép - egy és ugyanazon hálózaton át digitális jelek formájában továbbítható. A mai kommunikációs rendszerben az egyes szolgáltatások még külön vonalakon futnak. A telefonnak, a telexnek, az adatátvitelnek önálló, független infrastruktúrája épült ki, s a jeltovábbítás jelentős részben hagyományos módon történik. Az egyre erőteljesebben ébredező digitális technika viszont az üzeneteket - függetlenül azok formájától és tartalmától -a számítógép nyelvére fordítja, s digitális jelek (nullák és egyesek) formájában továbbítja. Ez lehetővé teszi valamennyi szolgáltatás egy hálózatba integrálását, végső soron azt, hogy megszűnjék a telefonszám, telex-, szám, telefaxszám, és helyüket közös "kommunikációs szám" vegye át. Mindez a felhasználónak azt is jelenti, hogy többé nem kell külön készülékkel bajlódnia, hanem leülhet égy úgynevezett "sokcélú kommunikációs terminál" elé, amelyén lehet többek között szöveget szerkeszteni, elektronikus postát fogadni és küldeni, telefonálni, adatbankoktól adatokat léhívni, számítógépprogramokat futtatni.
- Nemrégiben volt Genfben az 5. távközlési világkiállítás, ahol az ISDN először lépett nyilvánosan a világ elé. A Siemens például az új lehetőségek érzékeltetésére felhasználta az összes létező elektronikus irodai berendezést, például számítógépet, telefonkészüléket, rajzok továbbítására alkalmas digitális rajzpadot, videotex-terminált, elektronikus fényképezőgépet (ez film helyett mágneslemezre készít felvételt), és színes képek kinyomtatására alkalmas videoprintert.
- Az előrejelzések szerint a kilencvenes évek végére a fényvezetőkábeles technika révén legfejlettebb országok telefonvonalon továbbíthatják majd a mozgóképeket, illetve televízióműsorokat is. Arra azonban ma még a legoptimistábbak sem számíthatnak, hogy az ISDN - a magas beruházási költségek miatt - a privát életben is nagy helyet kapna, a vállalati szférában viszont biztos a jelentős elterjedés.
Képünkön: mintegy 15 éve még csak egyszerű, képtelefont üzemeltetett a Siemens, amely mára megvalósítja a komplex távközlést
(KS).