Petőfi Népe - pn_1987_02_10_62p.txt
KOLLEKTÍV TÉVEDÉS?
Az épület nem illik a képbe
- Aki rendszeresen jár Kiskunfélegyháza városközpontjában, biztosan felfigyel rá. Az átutazó, ha autóval megy végig az 5-ös főút városi szakaszán, feltehetően észreveszi. Az már más lapra tartozik, hogy a látványt milyennek ítéli. Aki még sohasem látta, annak elég egy pillantást vetni képünkre; a két nagy között árválkodó kis épületről van szó. Sorsáról mostanában többen vitatkoznak, és egyelőre csak egy dologban értenek egyet: a ház senkinek sem tetszik. Mi történt? Ki álmodta ilyennek, s miért? A kérdésekre a Magyar Televízió Szegedi Stúdiójával közösen kerestük a választ. (Az elmúlt héten pénteken készült felvételt ma este 6 órától a Délalföldi Magazinban vetíti a televízió.)
Előzmények dióhéjban
- A Vörös Hadsereg útja 5. szám alatti kis épület felújításának megrendelője a Szegedi Postaigazgatóság. Kivitelezője a Kunép Vállalat. Az eredeti - a jelenlegi helyén álló csaknem ugyanilyen - lakóépület és a hozzá tartozó telek 1982-ben került a posta kezelésébe. A műszaki létesítmény terve a következő volt: a földszintes ház átalakítása, bővítése, a tetőszerkezet cseréje. Az épületben egyébként a Távközlési Üzem vonalfelügyelőinek műhelyeit és szociális helyiségeit kívánták elhelyezni. A Kunép a felújítási munkát 1986 elején kezdte el, és az idén április 30-ára kellett volna befejeznie. Ám az épületet a kiadott építési engedéllyel ellentétben teljes egészében lebontotta, majd külsőleg eredeti formájának megfelelően újra felépítette. Már a belső vakolási, valamint a szak- és szerelőipari munkák folytak, amikor a Kiskunfélegyházi Városi Tanács műszaki osztálya 1987. január 5-én az építkezést leállította. A Szegedi Postaigazgatóság a határozat ellen fellebbezést jelentett be, mert szerintük a tanács nem járt el körültekintően az engedélyezés során.
Hozzáértő építész kell
(Dr. Albrecht Sándor főmérnök, városi főépítész.)
- önnek tetszik ez a ház?
- Nem túlzottan. Pedig az épület városképi védettséget élvezett annak idején. Az épületet a kivitelező az engedélytől eltérően lebontotta, és - bár az eredeti állapotot kívánta rekonstruálni - nem volt sikeres az újjáépítése. Így kénytelenek voltunk hatósági eszközökkel közbelépni.
- A régi ház miért volt városképi jelentőségű, hiszen akkor is két nagy ház között állt a kis ház.
- 1984-ben készült el a városközpont részletes rendezési terve, mely ezt megmaradónak jelölte. Bennünket pedig a rendezési tervi előírások igen erősen kötnek az engedélyek kiadása során.
- Nem értem, miért most vették észre, hogy csak nem akar beilleszkedni a városképbe, amikor lényegében kész az épület?
- Észrevettük, s szóban intézkedtünk. Szóltunk a Kunépnek, hogy az eredeti állapotot állítsa helyre. Ez ugyanis az engedélytől eltérő építkezés tipikus példája. A vonatkozó jogszabályok ilyen esetben egy évet adnak arra, hogy a hatóság írásban is intézkedjen. Csak reméltük, hogy a szóbeliség is érni fog valamit. Most már csak egy megoldást látok, mégpedig azt, hogy egy hozzáértő építész veszi kezébe az ügyet, s olyan javaslatot ad a megoldásra, amely mindenkinek megfelel.
A gondok tőlük függetlenek
(Vojnár László, a Szegedi Postaigazgatóság műszaki igazgatóhelyettese.)
- A postának teljesen mindegy, hogy a körzetmesterséget milyen külső megjelenésű épületben helyezi el. Önöknek az volt a céljuk, hogy az itteni áldatlan állapotokat megszüntessék.
- Amikor megkaptuk a mostani helyén álló épület kezelői jogát, úgy döntöttünk: felújítjuk a házat, hogy az itt dolgozó műszaki szakembereink kulturált és elfogadható helyet kapjanak. A Kunépet bíztuk meg a tervezéssel és a kivitelezéssel. A meglepetések sorozata akkor következett, amikor hozzáfogtak a kivitelezéshez. Ugyanis a régi épület összes baja olyan felújítást követelt meg, amely majdnem teljes újjáépítést jelentett. De nekünk azt mondták, hogy ez a ház olyan lesz, amilyen volt. Még a nyílászárók is a régiek. A gondok szerintünk tőlünk teljesen függetlenek. A lényeg az. hogy itt két olyan ház áll, ami abszolút nem illeszkedik egymáshoz.
- A beszélgetés során végül is nem tudtunk megállapodni abban, hogy ki az igazi felelős. A városrendezési tervet ugyanis különböző testületek, minisztériumok jóváhagyják, elfogadják. A városi építési hatóságok pedig ezek alapján adják ki az engedélyeket. Látszólag mindenki "a helyén volt", amikor dönteni, intézkedni kellett. A végeredmény mégis egészen más, mint amit a különböző kollektívák tagjai egyenként látni szerettek volna.
- Mi csak egy dolgot tudunk sajnálni, mégpedig az ablakon kidobott pénzt.
Tuza Béla