Petőfi Népe - pn_1987_12_18_131p.txt
KEVESEBB ENERGIÁVAL - JOBBAN
Felújították a solti rádióadót
Tegnap délután ünnepség volt a solti rádióállomáson: átadták a felújított, korszerű műszaki központot. Munkás Béla, a Postás Szakszervezet üzemi titkára köszöntötte a megjelenteket, köztük dr. Ritter Tibort, a Magyar Rádió általános elnökhelyettesét, és Heckenast Gábor műszaki igazgatót, valamint Bugyi Józsefet, a Posta Rádió- és Televízióműszaki Igazgatóságának vezetőjét. Ezt követően dr. Walter Ferenc, a Magyar Posta távközlési elnökhelyettese mondott köszönetet a júliusban megkezdett nagy jelentőségű építkezésnél közreműködő kollektíváknak, valamint a munkálatokat szervező svájci Brown-Boveri Corporation képviselőinek a lelkiismeretes, pontos munkáért.
- Milyen korszerűsítés folyt az elmúlt félévben Solton? - kérdeztem az avató ünnepség után Krauss Ottótól, a PRTI üzemviteli igazgatóhelyettesétől.
- Az átadása óta szinte folyamatosan üzemelő két megavattos nagy adó - mondta Krauss Ottó - tíz év óta sugározza az éterben a Kossuth rádió műsorát az 556 méteres középhullámon. Egy évtized alatt azonban nagyon sokat haladt előre a rádiótechnika, és természetesen az előfizetők is igényesebbek lettek. A hat hónapig tartó munkák legfőbb célja az volt, hogy a rádiózók hazánkban és az országhatárokon túl is élvezhetőbben tudják hallgatni kedvelt műsoraikat. Szükségessé vált persze az is, hogy jobban takarékoskodjunk az energiával.
- 1987-ben is fontos volt ez?
- Soltra most egy 1936-ban szabadalmaztatott elgondolás szerint épült egyenirányító rendszert építettünk be. Régóta ismert volt tehát az elgondolás, de megbízható - ilyen nagy energiával sugárzó adóknál is alkalmazható - szabályozott egyenirányítókat nem gyártottak sehol a világon. Soltra a bécsi és a helsinki adók felújításánál világhírnevet szerzett Brown-Boveri,-cég most a szó szoros értelmében csúcstechnológiát telepített. A hosszú kísérletek és mérések után ma üzembehelyezett műszaki rendszer működésének lényege: az adó komputerrendszere a sugárzáshoz felhasznált energiát a műsor hanghatásaihoz adaptálja (eddig például egyforma nagyságú energia kellett a szünet és az esti krónika szignáljához is).
- A svájci cég a posta műszaki szakembereivel közösen tervezte és készítette el a solti, valamint a jászberényi állomások korszerűsítését. A rekonstrukció eredménye, hogy mától 50 százalékkal kevesebb áram kell a 24 órás adáshoz. Ez éves szinten 25 millió forintos energiamegtakarítást (hazánk éves energiafelhasználásának 0,5 ezreléke) jelent.
A posta a százmillió forintos korszerűsítést világbanki hitelből fedezte. A kölcsön a tervek szerint 4 év alatt térül majd meg.
F. P. J.