Petőfi Népe - pn_1987_03_24_163p.txt
ITT VANDÁLOK JÁRTAK!
Telefontolvajok és rontópálok
Kifosztott telefonfülke a kecskeméti Karikás Frigyes utcai óvoda előtt.
A megtépázott távbeszélő-állomás az enyészet képét mutatja. Az üvegje oldalt bezúzva. Bent lerakódott porréteg. Még vigasztalanabb - és felháboritóbb - azonban, hogy hiányzik a legfontosabb, a készülék. Ellopták. A csavarok helyén maradt nyílás és egy metszett végű kábel emlékeztet rá, hogy itt vandálok jártak.
Vérszemet kaptak?
A mentők, a tűzoltók vagy a rendőrök hívásával gyakran életmentő nyilvános telefonállomások rongálása, kifosztása durván sérti a közérdeket és a lakosság jelentős részében ellenérzést kelt. Erről számol be több levélírónk is, akiknek észrevétele megegyezik a Posta Bács-Kiskun Megyei Távközlési Üzemének tapasztalataival.
Az elmúlt egy évben mintha vérszemet kaptak volna a rontópálok, gátlástalanul díbolnak az utcai telefonfülkékben. Vadászterületük nem csupán a peremkerület. Bemerészkednek a forgalmasabb városrészekbe is. A Karikás Frigyes utcain kívül ellopták a hunyadivárosiak Czollner közi, a máriavárosiak Tatár sori, az István király körútiak és a Kossa István sétányon lakók nyilvános telefonját. Ezenfelül a Kálvin, a Május 1., a Komsomol téren, a Halasi, a Ladánybenei, a Néphadsereg úton és másutt, perselyek felfeszítésével, az azokban talált pénz kiszedésével és különböző rongálásokkal a Posta kára tavaly június óta 231 ezer 151 forint. A lakosságot ért hátrány, időveszteség és főképp bosszúság a tönkretett távbeszélő-állomások miatt azonban pénzzel aligha mérhető.
Nem öröm a pusztítás és a tolvajlás a távközlési üzem szakembereinek sem. Berei József központvezető - azóta, hogy a crossbar üzembe helyezésével és hálózatbővítéssel Kerekegyházától Tiszakécskéig az 1981. évi 12- ről 153-ra emelkedett a nyilvános állomások száma - külön feladatot is teljesít, ő írja a rendőrség számára a feljelentéseket. A rongálások célpontja többnyire a megyeszékhelyen levő 130 fülke valamelyike.
"Feljelentést teszek..."
Belelapozok az irataiba.
"A Szegedi Postaigazgatóság képviseletében feljelentést teszek ismeretlen tettes ellen, aki az István király körúti TMM 80-as típusú pénzbedobós készüléket leszerelte úgy, hogy a burákat összetörte, s a hátlapot a persellyel és az áramköri kártyákkal együtt elvitte. A perselyben 820 érme volt. A tényt november 18-án karbantartónk észlelte. Ugyancsak 18-án azt is észrevette, hogy a Tinódi utcai ABC mellől elloptak egy másik TMM 78-as telefont, perselyében 4014 forinttal."
Jó néhányszor olvasom; "Feljelentést teszek.."
- Mit tesz még az üzem ebben a helyzetben, amikor jobb híján mintegy védekező hadállásba vonul a rontópálokkal szemben? - kérdezem Berei Józseftől.
- Amennyire tőlünk telik, szemmel tartjuk a nyilvános telefonokat, öten kétnaponta kimegyünk ellenőrizni minden készüléket. Épp elég gond az időjárás-változás, ami miatt újra kell hangolni a távbeszélőket, a garázdák kártevéseiről nem is szólva.
Leláncolták - mégis elvitték!
- Mit "műveltek"?
- Egy időben körömlakkal bekent kétforintosokat dobtak az automaták belsejébe, hogy azok az érzékelőnél fönnakadva, hoszszabb beszélgetésre adjanak alkalmat. Egyik újításunkkal ezt ma már meg tudjuk akadályozni. Viszont vannak olyan esetek, amelyekkel szemben tehetetlenül és értetlenül állunk. A fülkében a telefonkönyvet alumíniumsin közé erősítettük. Hiába. Több helyről láncostól elvitték.
A tolvajok nehéz helyzetbe hozzák az állampolgárokat és bennünket, a távközlési üzemet. Nemrég valaki bejött hozzánk a Kemény Zsigmond utcából, elpanaszolni, hogy a lakásához közeli fülkéből nem tudott telefonálni. A garázdák a hálózatfejlesztést is késleltetik, hiszen a leszerelt készülékeket újakkal kell pótolni. Ha ugyan a Postának van erre pénze. S ha nincs? Az egyik fülkében leszereltük a távbeszélőt, és felszereltük egy másikban, ahol jobban hiányzott. Egyszer 10 hibás készüléket bontottunk szét ahhoz, hogy alkatrészeket gyűjtsünk a tizenegyediknek a javításához.
Nyomoz a rendőrség
Ki nyújtja be végül is a számlát a közvagyon tönkretevőinek? Akiket - meglehet - hidegen hagy, hogy egy tárcsás készülék 24 ezer, egy nyomógombos 35 ezer, míg egy teljesen kész fülke összesen 100 ezer forintba kerül. Nos, előbb-utóhb talán erről is hirt adhatunk. A távközlési üzem feljelentésére a rendőrség - bár nincs könnyű dolga: a fülkerongálásoknak, a készülék- és pénzlopásoknak sehol nem akadt tanúja - keresi az egyelőre még ismeretlen tettest, vagy tetteseket.
A vizsgálat vezetője bizakodik:
- Remélem, sikerül őket kézre keríteni. Akik ennyire "mohók", sorozatosan kárt okoznak, nem bújhatnak ki a felelősség- revonás alól.
Amit - tegyük hozzá - a ma még betört üvegű, kifosztott utcai fülkéket találó állampolgárok elégedetten fogadnának. Ám az épen hagyott, megóvott nyilvános távbeszélő-állomásokat még szívesebben látnák!
Kohl Antal