Békés Megyi Népújság - bmn_1993_02_06_81p.txt
Körkép a telefonhelyzetről
Csicsereg, búg vagy elutasít?
- Nem sok nyugalom adatik meg ezekben a napokban a Magyar Távközlési Részvénytársaság Békés megyei üzeme dolgozóinak. Számtalan bosszúsággal fordulnak hozzájuk az ügyfelek, a megváltozott telefonszámok, a számlázási reklamációk, a fejlesztések tempója, a tarifaváltozások sokakat idegesítenek, foglalkoztatnak. Kopcsák Mihály üzemvezető- helyettes is állja a rohamot és készséggel válaszolt kérdéseinkre:
- A tavaly átadott korszerű központtal kapcsolatosan folynak a bővítések a megyeszékhelyen és környékén is. - Mutatja Békéscsaba térképét.
- A hálózatbővítés érinti a Kulich-lakótelepet, a Millenniumi lakótelepet, a Berényi, a Szarvasi út háromszögét, a Lencsési lakótelepet.
- Többen említenek utcaneveket, például az Őr utcáét, a Lencsési úti kanyar után, a jobb oldalon lakó, a hálózatépítésből évekkel ezelőtt szerencsétlenül kimaradtakat, mi lesz velük?
- Az Őr utcaiaknak nem kell félniük, a lakótelepi felsorolási területeket tágabban kell értelmezni. A Lencsési lakótelepen az 1000 állomást biztosító konténerközpontot egy, a bentihez kapcsolódó négyezresre cseréljük ki június 30-ig. Az üzemeltetését a harmadik negyedévre tervezzük. Azután a 339-essel kezdődő számok megváltoznak, mert átterheljük őket az új központra, reméljük a 4-essel kezdődők nem.
- A várva várt telefonkönyv több bosszúságot jelent manapság, mint örömet. Megjelent az új könyv és már nem valósak a benne lévő számok...
- Higgye el, mi sem örülünk ennek. Június, júliusban már meg kellett volna jelennie, nem így történt. Szerencsétlen egybeesés a késedelmes megjelenés és a sok számváltozás. Ebben az évben lesz új telefonkönyv július-, augusztusban, de abban sem lehetnek benne a legújabban bekapcsoltak. Ezentúl minden évben megjelenik egy új telefonkönyv. Ezeket az előfizetők ingyen kapják.
- Megjelentek a kábelépítők a Lencsésin is. Az ott élők attól tartanak, a kábelfektetés költségeit is nekik kell fizetniük...
- Erről szó sincs. A hálózatfejlesztés költségeit állja a MATÁV, 300-320 millió forintról van most szó. A lakások szerelési költségeit és a mindenkor érvényes belépési költséget kell befizetni. Tavaly év végi adatok szerint a többemeletes házakban ez 1300-tól 2800 forintig terjedhet, a családi és sorházakban némileg magasabb a költség. A jövőben csak fővonalakat építünk, ikertelefonvonal nem lesz. A tarifaemeléssel kapcsolatban annyit, hogy a világbank számításai alapján az 5 forint/3 perces beszélgetés 1,5-2 százalékos nyereséget jelentett az rt-nek. Ők 15-20 százalék esetén hajlandók beszállni. Azt is kiszámolták, hogy amiért nem emeltünk árat az utóbbi két évben, több milliárdos veszteségünk keletkezett. Egyébként érdemes figyelni a kedvezményeinkre és a magántelefonoknál az olcsóbb időszakokban beszélni. A nemzetközi távbeszélő-tarifák nem emelkedtek.
- Elég sok a reklamáció a számlázásokkal kapcsolatban. Hallottam olyan esetekről is, amikor a vonalat kiépítették, a
telefont beszerelték, de még nem "élt", mégis kiküldték a számlát az alapdíjról. Hogyan lehetséges ez?
- Elismerjük, hogy az utóbbihoz hasonló esetek erkölcsi kárt jelentenek számunkra, de az eset jóhiszemű volt. Akinél bevezettük a vonalat, reméltük, hogy január 15-éig élő lesz. Külső kivitelezővel is dolgoztattunk. Tanulság számunkra és a jogos reklamáció esetén jóváírjuk a túlfizetést. Aki külön kéri, annak tételesen készített számlát tudunk adni, mikor, milyen számmal, mennyi ideig beszélt. A vizsgálataink szerint a reklamációk 95-96 százaléka nem jogos, a többit lehetőség szerint orvosoljuk. Az indokolt reklamációk többsége a központ vagy a hálózat hibájából adódik. Még az is előfordul, hogy valakinek a vonalát (esetleg a kerékpártárolóban van a kábelelosztó) más használta, a telefontulajdonos pedig elámulhatott a hatalmas számlán.
- Tervek?
- Az idén Békéscsabán mintegy 4500 állomást bekapcsolunk. Tavaly év végén a megyeszékhelyen 9000 volt az igénylő. Az álmunk a világbanki támogatás, akkor valóban elérhetnénk, hogy a megyeszékhely minden második lakásában telefon legyen. Kérdés persze, hogy lesz-e fizetőképes kereslet? A fehér foltokat szeretnénk eltüntetni; Jamina telefonhiányosságait, a Bartók Béla út bal oldalát, a hatodik és a negyedik kerület, Telekgerendás, Mezőmegyer, Gerla hálózatait szeretnénk tovább fejleszteni. Világbanktól függetlenül 1-1 kis központot kap a három utóbbi település, de akkor hálózat nem épül.
- Mit tudnak tenni az adósaikkal?
- Húszmillió forint körüli a kintlévőségünk a magán és közületi telefontulajdonosoknál. Egy hónapot várunk, küldjük az első felszólítást, újabb egy hónap múlva a másodikat. Ezt követi az egyhavi üzemszünet, ha így sem találunk közös megoldást, sajnos meg kell válni a telefontól. A nagyadósokkal tárgyalunk, a nevüket diszkréten kezeljük, időmódosítással, részletfizetési kedvezménnyel próbálunk segíteni. A csődeljárás alatt biztosítjuk a telefont. Nem kívánunk senkit életképtelenné tenni, egy vonalat meghagyunk, őket kintről pedig bárki hívhatja. Visszatérve a békéscsabai fejlesztésekre, bizonyos, hogy a hálózat hamarabb készen lesz, mint ahogyan az új központok üzembe lépnek. A harmadik negyedévtől nagyarányú javulást remélünk a távbeszélési lehetőségekben.
Bede Zsóka