Petőfi Népe - pn_1993_12_16_169p.txt
Az év végéig privatizálják a Matávot
Magánkézbe kerül a távközlés
Várhatóan 1993. december 31-éig lezárul a Matáv Rt. privatizációja. Több mint egyéves előkészítő munka után, a távközlési törvény hatályba lépését követően nyílhatott meg az út a hazai telefonpiac további liberalizációja felé.
A közép-kelet-európai régiókban Magyarország az első, amely belekezdett a távközlés privatizációjába. Ez előnyt jelent a többi országhoz képiest abban, hogy elsőként választhatunk a befektetők között, s viszonylag szabadabban határozhatjuk meg feltételeinket.
A bajai, a kiskőrösi és a kiskunhalasi primer körzetekben pályázatot írtak ki a helyi távbeszélő-szolgáltatás végzésére.
A Matávért versenyzők vállalták a fejlesztési követelményeket, így ha a pályázat ez évi lezárásából adódó előnyökkel élni tudunk, akkor három éven belül Magyarország távközlési szempontból a térség egyik vezető országa lesz.
A Matáv privatizációja közvetlenül hat a távközlés fejlődésére. A kiépült hálózatok tartós befektetést jelentenek. (Az elmaradott területek felzárkózását segíti, hogy a privatizációra kiírt tender és a koncessziós pályázat feltételei és céljai azonosak.) A tranzakció ugyanakkor jelentős pénztőkéhez juttatja az országot és garantálja a további hosszú távú befektetéseket.
1993 augusztusában tették közre a Matáv Rt. privatizációs pályázatát. A tender a magyar gazdaság, valamint a fogyasztók védelmében szigorú feltételeket tartalmaz. Ezek közül a három legfontosabb a fejlesztés ütemére vonatkozik: A pályázat győztesének 1994-től az összes előfizetői igény 90%-át hat hónapon belül ki kell elégítenie. Megkövetelik, hogy a koncesszió első hat évében a telefonvonalszám éves növekedési üteme minimum 15,5%-os legyen. Az Országos Koncessziós Társaságnak a miniszterrel egyeztetett, részletes fejlesztési tervet kell kidolgoznia.
A szaktárca a kiírást követően lehetőséget adott a pályázóknak arra, hogy megismerkedjenek a majdan létrejövő társaság szabályozási környezetével. Tájékoztatták az ajánlattevőket a tarifadíjakról alkotott rendelettervezetről, ismertették, hogy az esetleges módosítások milyen következményekkel járhatnak.
A nem kötelező jellegű ajánlatok beadási határideje 1993. november 5. volt, ekkor zárult le a privatizáció első szakasza. Négy cég, illetve konzorcium jelezte érdeklődését, mind a négy pályázó megfelelt a kiírás követelményeinek. Az értékelő bizottság javaslatára valamennyi induló részt vehet a további versenyben. A pályázók november 18-tól megkezdhették a Matáv teljes körű átvilágítását. Ehhez minden információt és technikai segítséget megkaptak. A Matáv privatizációjáért küzdő cégeknek és konzorciumoknak a most már kötelező jellegű pályázataikat december 14-éig kell beadniuk. Az eredményhirdetés év vége előtt várható.
Péteryné Bata Edit