Halasi Tükör - ht_1993_04_16_3p.txt
Hatékony védekezés a telefonkalózok ellen
A MATÁV városunk több pontján helyezett el új telefonfülkéket illetve a megrongált készülékeket lecserélte. Sajnos Kiskunhalason is, más településekhez hasonlóan szinte nincs olyan készülék, amelyet meg ne rongáltak volna.
- Sok esetben egy-kétszáz forintért képesek feltörni a perselyt. Van úgy, hogy a műszerészünk a javítást elvégezve még be sem érkezik a központba, és már jelzik, hogy a telefon ismét nem működik, mert valaki megrongálta - mondja Daday Zsolt a Kiskunhalasi Távközlési Fenntartási Üzemegység vezetője kérdésemre.
- A fosztogatók milyen módszerekkel szedik ki a pénzt?
- Erről csak annyit mondanék el, hogy minden esetben komoly vandalizmusról tesznek tanúságot. Nem szívesen adok tippet senkinek, azonban bátran merek szólni az úgynevezett portyázók módszereiről, akik ellen hatásos tervet dolgoztunk ki. Ötforintost kifúrták, cérnaszálra kötötték fel és úgy próbáltak meg vele ingyen telefonálni. Az érme elég volt, hogy megérintette a készülékben lévő billentyűt és már tudtak is beszélni rajta. Ez azonban a továbbiakban nem fog nekik sikerülni, mert olyan műszerekkel vannak ellátva az új készülékek, amelyek csak akkor lépnek működésbe, ha a pénzérme már a persely alján van. Ha viszont odáig lemegy a cérnás ötforintos, akkor azt sem tudják visszahúzni. Vannak akik külföldi pénzzel, vagy fémlemezből kivágott érmékkel próbálkoznak, de a jövőben ezt sem ajánlanám, mert a beépített műszer a bedobott pénzféleség anyagi összetétele mellett annak pontos súlyát is ellenőrzi. Amennyiben valami nincs rendben azt bent a telefonközpontban jelzi és pillanatok alatt le lehet csapni az ilyen telefonkalózokra.
- Nemrég a Park áruház melletti fülkéből hívtam fel a mentősöket, ami ugyan sikerült is. A gond csak ott volt, hogy amikor beleszóltam a kagylóba akkor vettem észre, hogy hiányzik belőle a mikrofon. Sőt, nem egy esetben az is előfordul, hogy kicserélik a mágneseket, vagy levágják a kagylót de azt nem viszik el, hanem úgy visszateszik a helyére.
- Ellenük riasztókészülékeket szerelünk be a fülkékbe, ami ugyancsak kijelez a központban.
- Az utóbbi időben megint egyre sűrűbben fordulnak elő bombariadók. Az is bebizonyosodott eddig minden esetben,
hogy csak vaklármáról van szó. Az ilyen telefonhívásokat hogy lehet kiszűrni?
- Létezik egy kis műszer, ami ha rá van szerelve a készülékre, akkor az az állomás visszahívható. Ez persze nagyon drága és csak külön engedéllyel alkalmazható, ha az indokolt és a telefonállomás tulajdonosa kéri. Nem tartom elképzelhetetlennek, hogy frekventált nyilvános telefonkészülékekbe esetenként próbaszerűen ilyen műszer legyen elhelyezve, így ha az elkövető csőbe fut, néhány percen belül lekapcsolható lesz.
-Pozsgai Ákos-