Délmagyarország - dm_1993_01_29_4.txt
Kényelmes, okos, pénzkímélő
Kártyázzunk a telefonnal!
Ismerős helyzet: állunk a nyilvános fülke előtt, és kotorászunk a zsebünkben, de egyetlen árva ötös sem akad a kezünkbe. Indulhatunk kéregetni, boltpénztárosnak könyörögni, ha ugyan akad, aki segít. Biztosan segít viszont a telefonkártya, a modern távközlés tárgyi szimbóluma, amivel már Szegeden is sok nyilvános készülékről beszélhetünk.
Bodnár Jenő a MATAV Rt. szegedi igazgatóságának munkatársa, ő felel Bács-Kiskun, Békés, valamint Csongrád megye összes nyilvános telefonkészülkéért; ezekből úgy 2 ezer 300 van az igazgatóság területén.
• Hány darab nyilvános telefon van Szegeden, és ebből mennyi a kártyával működő?
- A városban jelenleg 680 utcai készülék üzemel, közülük 42 kártyás. Utóbbiak száma hamarosan újabb hatvannal bővül, s úgy tervezzük, hogy az év végére ezen felül még 150 kártyás nyilvános telefont szerelünk föl. Az első ilyen készülék december 21- e óta működik.
• Melyek a kártyás telefonok előnyei a hagyományos, pénzbedobós készülékekkel szemben?
- Nem kell hozzájuk készpénz. Szükségtelen ötforintosokat gyűjteni, nem nyeli el jogtalanul az érmét, a persely megtelése miatt nem akadályozza meg a beszélgetést. Épp ezért megrongálni, föltörni sincs értelme, nem vonzza a garázdákat.
- Viszont kártya nélkül ezek sem működnek. Hol és mennyiért lehet telefonkártyát vásárolni?
- Nálunk még csak néhány hete élnek a kártyás telefonok, így a városban jelenleg a Halló szaküzletben (az igazgatóság Tisza Lajos körúti székházában), a Csongrádi sugárúti ügyfélszolgálati irodában, a vasútállomáson, és a Mars tér sarkán található cukrászda melletti Casio üzletben vásárolhatunk telefonkártyákat. Hamarosan viszont minden nyilvános kártyás készüléken matrica hirdeti majd, hogy a közelben - ez 100-150 méteres körzetet jelent - hol árulnak telefonkártyát. Aki ilyet vásárol, tulajdonképpen előfizet bizonyos beszélegetésegységre: ez azzal az idővel azonos, amenynyit öt forintért lehet beszélni. Kétféle kártya kapható: egy ötven egységet tartalmazó (ára 250 forint), és egy 120 egységre elegendő (600 forintért).
- A kártyás telefonokba tehát hiába dohunk pénzt, mert csak elrontjuk vele. Miről ismerjük föl, és hogyan kell használni ezeket a készülékeket?
- Csakugyan találkoztunk már pénzzel eltömített kártyás telefonkészülékkel. Bár csak az ötös fér bele, ez is elég ahhoz, hogy átmenetileg használhatatlanná tegyük. Pedig ez a fajta telefon nem hasonlít a többire (amelyek piros, vagy kék színűek). A fülke ajtaján három nyelven (magyarul, angolul és németül) szerepel a "kártyás telefon" fölirat. A kártyás készülék - a francia Monétel cég gyártmánya - fémszínű, kék kézibeszélővel. A kártyát a jobb oldalon kell beledugni.
- Azt hallottam, ez egy "okos" telefon. Csakugyan az?
- Rendkívül intelligens szerkezet, maga is egy kis számítógép. "Beszélget" a használóval, méghozzá több nyelven is, ha kell! Digitális kijelzőjén olvashatjuk, hogy éppen milyen üzemmódban működik. A hagyományos üzemmód azt jelenti, hogy a telefon tökéletesen használható. A "segélyműködés" viszont csak a segélyhívás számainak kapcsolását teszi lehetővé, és persze olyan is lehet, hogy a telefon éppen nem üzemel. Nyomógombjai közül valószínűleg szokatlan a kettős kereszt jelzésű: ezzel az előzőleg beütött, de például foglalt számot lehet ismételni. A három pont-dőlt vonal-három pont jelzésű gomb az első beszélgetés befejezése után, a kézibeszélő visszaakasztása nélkül ad újabb tárcsahangot. A zászló-jelű gombbal a digitális kijelző föliratának nyelvét változtathatjuk: így a külföldiek is azonnal tudhatják, jó-e a telefon. A zöld nyomógomb is különleges: akkor használjuk, ha éppen kifogyóban van a kártyánk. Ezt a készülék sípoló hanggal jelzi. Ekkor nyomjuk csak meg a zöld gombot, s akkor még 15 másodpercnyi "hitelt" kapunk a géptől, s közben előkészíthetjük a következő kártyát. Talán kevesen tudják, hogy ezek a modern készülékek mind kapcsolatban állnak központi diszpécser-számítógépünkkel, így naponta figyelhetjük a telefonok állapotát. Azonnal tudjuk, hol, milyen hibát kell kijavítani.
- Szegeden hol találjuk a kártyás telefonokat?
- Elsősorban a Belvárosban szereltük föl őket, de másutt is megtalálhatók, párban a pénzbedobósakkal. Így senkit sem zárunk ki a szolgáltatásból, akár érmével, akár kártyával akar beszélni. A külföldi tendencia az, hogy a városok központjaiban már csak kártyás telefonokat találunk.
- A kártyák meddig használhatók föl?
- Korlátlan ideig. És itt pontosítsunk: a városban fölszerelt Monétel-telefonok elektronikus kártyával működnek. Ezek a chip-kártyák kevésbé sérülékenyek, és hamisításuk is szinte lehetetlen. De a lejárt kártyákat se dobjuk el: valószínűleg nálunk is fölébred a gyűjtőszenvedély! Német nyelvterületen elképesztő áron cserélnek gazdát a reklámhordozóként is kiváló, lejárt telefonkártyák: egy 1987-ben kibocsátott Ricoh-kártya gyűjteményi ára például 13 ezer 500 német márka! Nem kell hozzá jóstehetség: a telefonkártya Magyarországon is hamarosan nagyon népszerű lesz.
(x)
Öntapadós cimkék.