Petőfi Népe - pn_1993_07_21_209p.txt
MÉG EGYSZER A VONALLOPÁSRÓL
Riasztók a telefonszekrényeken
- Hajmeresztő élmény, amikor a minden hívással takarékoskodó telefontulajdonos kézhez kapja a számlát, és megpillant rajta egy horribilis összeget. Pedig az efféle "rémtörténetek", sajnos, egyre gyakoribbak.
- Legutóbb Tollas Ferencné járt így, aki Kecskeméten, a Március 15. utcán lakik. Novemberben döntötte el, hogy OTP-átutalásra teszi a telefondíját is, majd kíváncsian várta az első ilyen számlát. Korábban 300-1500 forintot fizetett egy-egy időszakra, ezért nem csoda, ha elképedt a 8000 forintos követelésen. Természetesen írt az ügyfélszolgálatnak, mire válaszul közölték, hogy ha a nyolcezret nem is, de legalább 4000 forintot fizessen ki, és ezzel el lesz intézve a dolog. Nem indokolták, hogyan csökkent az összeg ilyen könnyedén a felére, de Tollasné úgy döntött, hogy ezt sem fizeti ki, mivel indokolatlanul soknak tartotta ahhoz a néhány híváshoz képest, amit telefonált. Ráadásul a következő számla is négyezerre jött ki, jelezve, hogy ez az összeg állandósul a közeljövőben.
- A hölgy letiltotta a pénz átutalását, mire a Matáv egy szakembert küldött ki, hogy vizsgálja meg a készüléket. Itt nem talált hibát, viszont a gyerekkocsi-tárolóban rábukkantak a meglehetősen rozzant állapotú telefonszekrényre. A kábelek összevissza lógtak, a szekrénynek is csak az oldalfalai maradtak meg. A szakember maga is elismerte, hogy ez maga a káosz, majd elköszönt. Olvasónk azt hitte, hogy ezzel meg is találták a hiba forrását, hiszen a nyitott dobozban az kapcsolódhatott rá a vonalra, aki csak akart, és aki kulcsot is szerzett a tárolóhoz. Csakhogy a Matáv nem így gondolta, ezért továbbra is ragaszkodott a négyezer forintos számla kifizetéséhez.
- Nyilvánvaló - és nem csak ebben az esetben merült már fel a gyanú -, hogy valaki rácsatlakozott a hálózatra, és más számlájára telefonálgatott. Gyenes Gézát, a Matáv megyei üzemvezetőjét kérdeztük, mit tudnak tenni az ilyen esetekben?
- Sajnos, évente körülbelül ezer hasonló bejelentés érkezik hozzánk a megyéből. Ez már csak azért is furcsa, mert eltekintve a tavalyi fejlesztéstől, tíz éve ugyanaz a központ dolgozik, szolgáltatásaink tehát nem változtak: ugyanakkor míg néhány éve csak mintegy ötven-hatvan panasz, hibabejelentés érkezett hozzánk, most itt van ez az ezres szám. Azóta változott a helyzet, amióta a szolgáltatások díja jelentősen emelkedett, az életszínvonal pedig észrevehetően esett. A tulajdonosok már néhány száz forintért is bejelentést tesznek, mind többen érzik úgy, hogy többet számlázunk feléjük, mint amennyit valójában telefonáltak. A leggyakoribb gyanú, hogy ilyenkor valaki, "lopja a vonalat", tehát rácsatlakozott a hálózatra. Sokszor halljuk, hogy rossz a mérőkészülék, vagy egyszerűen mi tévedünk a számlázásnál!
- Ezen feltételezések közül mit tudnak kiszűrni?
- Csak akkor adhatunk igazat a panasztevőnek, ha bebizonyosodik, hogy a számláló hibásodott meg, vagy az elszámolásnál mi tévedtünk. Az sem titok, hogy a vonalakhoz tényleg hozzáférhetnek illetéktelenek, de ennek a gyanúja még kevés. Amennyiben nem lehet ezt egyértelműen bizonyítani, a számlát kénytelen a telefontulajdonos kifizetni.
- Hogyan lehet az ilyesmit bebizonyítani?
- Elég nehezen. Volt ugyan már példa arra, hogy rajtakaptak valakit "vonallopáson", amikor - szakszóval - párhuzamosította a vonalat, de ez elég ritkán fordul elő. Huzamosabb ideig úgysem tud ilyen tevékenységet folytatni senki, mert azért nagy a lebukás veszélye.
- Lehet-e védekezni a vonal lopok ellen?
- Folyamatosan védetté próbáljuk tenni a telefonszekrényeket, melyeket jobbára már rég tönkretettek. A következő évtől valószínűleg már visszamenőleg is tudunk számlát adni a beszélgetések után, így könynyen ellenőrizhető lesz, hogy a tulajdonos telefonált-e, kivel beszélt, és mennyit kell ezért fizetnie. Ezen felül minél több olyan szerkezetet szeretnénk beszerezni, amely gyakorlatilag megakadályozza a vonallopást, mivel riaszt, ha valaki a hálózatra csalakozik.
Meg kell, hogy mondjam, a bejelentések jelentős része nem reális - indokolatlanul gyanakszanak lopásra. Nem egyszer előfordult már, hogy ellenőrizve a kifogásolt hívásokat, kiderült, hogy például a tulajdonos lánya folytatott hosszas és igen költséges beszélgetéseket vidéki barátnőjével.
- Hogyan vehető észre, hogy mégis rácsatlakoztak a vonalra?
- Sok helyen sehogy. A külvárosi sorházaknál például a tetőtérben futnak a vonalak. Ahhoz, hogy ellenőrizni lehessen egy esetleges rácsatlakozást, be kellene mennünk a gyanúsított lakásba, amit ő nyilvánvalóan nem fog engedélyezni!
- Vannak arra utaló jelek, hogy valaki lopja a vonalat?
- Hasonló jeleket lehet észlelni, mint az ikertelefonoknál: csörög, vagy ha az iker beszél, süket a telefon. Mi mindenesetre azon vagyunk, hogy minél kevesebb hasonló eset forduljon elő. A Március 15. utcán lakó hölgy panaszával kapcsolatban elmondhatom, hogy ott szintén védhetővé tesszük a telefonszekrényt, hogy a továbbiakban biztosan kizárjuk a lopás lehetőségét.
(Bán)