Délmagyarország - dm_1993_12_22_9p.txt
Egy német-amerikai társaság nyert
Elkelt a Matáv
- Magyarország és egyben Kelet-európa legnagyobb privatizációs tranzakciója zárult le azzal, hogy a közlekedési tárca és az Állami Vagyonkezelő Rt. képviselői a hétvégén a Gellért szállóban bejelentették: a Matáv Rt. privatizációs tenderének győztese a Deutsche Bundespost Telekom és az Ameritech nternational alkotta MagyarCom elnevezésű konzorcium.
- A német-amerikai társaság 875 millió dollárért, azaz megközelítőleg 88 milliárd forintért szerezte meg a Magyar Távközlési Rt. részvényeinek 30,2 százalékát. A privatizációs pályázaton, három konzorcium versengett, a győztesen kívül a Francé Telecom és a US West Duna Telecom nevű konzorciuma, továbbá a STET International és a Bell Atlantic-ből alakult fiu.ro Telecom Hungary. A pályázatot elbíráló tíz tagú bizotság egyhangúlag a MagyarCom ajánlatát javasolta az első helyre.
- A győztes a koncessziós kiírás értelmében a Matáv 25 évi működtetésére szerzett jogot, amely 12 és fél évvel meghosszabbítható. A privatizációs folyamat, és az ezzel járó tőkebevonás eredményeként 1996-ban a magyar lakosság 90 százaléka hat hónap alatt telefonhoz juthat - jelentette ki Schamschula György közlekedési, hírközlési és vízügyi miniszter az eredményhirdetést követő sajtótájékoztatón.
- Szabó Tamás privatizációért felelős tárca nélküli miniszter elmondta: a Matáv privatizációja - összegét tekintve - nyolcszor nagyobb, mint bármely más eddigi privatizáció hazánkban.
- A bevételből 400 millió dollárnak megfelelő összeg jut a Matáv tőkeemelésére, 335 millió dollár az ÁV Rt. bevétele, és 133,2 millió dollár szaporítja a távközlési alapot, míg hat- és félmillió dollárt fizettek ki szakértői díjakra. A miniszter kifejtette: az országnak komoly előnye származik abból, hogy a kelet-európai országok közül elsőként privatizálta a távközlés meghatározó vállalatát, ezáltal ugyanis hazánk a nemzetközi távhívás regionális központjává válik.
- A sajtótájékoztatón elhangzott: mind a három pályázó első rangú és megalapozott ajánlatot nyújtott be. Nem a győztes konzorcium kínálta a legmagasabb árat, ám az értékelő bizottság szerint a MagyarCom mérte fel legreálisabban a telefonálási szokásokat és az ország távközlésének helyzetét. Mindezért az általa kidolgozott fejlesztési ütem megvalósítása tartalmazza a legalacsonyabb kockázatot.