Petőfi Népe - pn_1993_07_08_75p.txt
Kalocsai telefonremények
Bizonytalan, jogilag felemás,
kényszer szorongatta helyzetbe kerültek a Kalocsa környéki önkormányzatok telefonos reményeiket illetően. Az új távközlési törvény szerint 1994. április 30. után csak koncessziós alapon lehet szolgáltatni. Ám addig az időig a régi előírások szerint működő társaság szolgáltat, amelynek legalább 50 százalékban az állam tulajdonában kell lennie, s emellett nélkülözhetetlen a Matáv részvétele is.
- Akik tehát újat, jobbat, biztonságosabbat szeretnének, maguk kívánják kezükbe venni településük vagy a környék telefonügyét, azoknak csupán pár hónap áll rendelkezésükre, hogy elképzeléseikből koncessziós társaságot hozzanak létre. Ezt az időt tovább kurtítja a Matáv privatizációja, mert csak azután dőlhet el, melyek azok a területek, amelyekre nem terjed ki a Matáv országos konceszsziója. Kétségtelen, hogy a Matávval mind több önkormányzat köt együttműködési megállapodást, de több önkormányzat már a Matáv tulajdonosával, az Állami Vagyonkezelő Rt.-vel veszi fel a kapcsolatot, amelyet az önkormányzatok érdekszövetsége képviselhet eredményesen.
- Nemrégiben a Kalocsa környéki települések, szám szerint huszonegyen, éppen az infrastruktúrával kapcsolatos feladatok fejlesztésére alakítottak szövetséget. Talán a legjobb időben. Ha a hármas egyeztetés amelyre mindenképpen júliusban kell sort keríteni - eredményes lesz, az egyértelmű garanciát jelent az önkormányzatoknak a telefonhelyzet rendezésében, a Matávnak és a leendő privatizációs partnereinknek a biztos tervezésre.
- Ha nem születne megállapodás, sajnos az önkormányzatok csupán annyit tehetnek, hogy a közös együttműködési mód kialakítása helyett elégedetlenek majd a területükön koncessziót nyert szolgáltatóval, s annyit tudnak tenni legfeljebb, hogy újabb pályázat kiírását kérhetik.
- Ennek azonban csupán a jogi lehetőségei adottak, hiszen a gazdasági feltételei aligha vannak meg.