Délmagyarország - dm_1994_03_02_1p.txt
A Rókusi körúti új telefonközpont hamarosan francia "vezérlés" alá kerül. (Fotó: Schmidt Andrea)
Matáv helyett CGE
A francia Compagnie Générale des Eaux (CGE) nevét eddig Szeged csatorna- és ivóvízhálózatának kiépítéséről szóló tervekből ismertük. Tegnap óta viszont azt is tudjuk, hogy a város működésének egy másik területén már biztosan övék a vezető szerep. Amint tegnapi számunkban megírtuk, hétfőn kihirdették a helyi közcélú távbeszélő-szolgáltatás végzésére kiírt koncessziós pályázat végeredményét, amely szerint Szegeden és Szentesen a CGE kapott huszonöt éves konceszsziót.
96-tól: hat hónapos várakozási idő
- A helyi távközlési szolgáltatásra meghirdetett országos pályázat kiírásakor műszaki szempontok szerint végezték a területhatárok kijelölését. Összesen ötvennégy „primer körzetre" osztották az országot, ebből - versenytárgyalás nélkül - huszonkilenc a Matáv Rt-nek jutott.
Csongrád megyében két primer körzetet alakítottak ki, szegedi, illetve szentesi központtal. A francia CGE csak erre a két körzetre nyújtott be pályázatot - meg is nyerte mind a kettőt. Henri Piganeau, a Compagnie Générale des Eaux képviselője a múlt héten mutatta be a CGE-t a sajtó munkatársainak (erről mi is beszámoltunk). Elmondta, hogy a vállalatcsoport 200 ezer embert foglalkoztat, s 2 ezer 250 vállalatot foglal magában. Működésük másfél évszázadra nyúlik vissza, azóta végeznek különféle közszolgáltatásokat. Tevékenységükben vezető helyen a víz-, energia-, és hulladékgazdálkodás, az építőipar, a közlekedés, és közegészségügyi szolgáltatások szerepelnek.
A telekommunikáció sem áll tőlük távol: Nagy-Britanniában mintegy 2 millió lakos ellátására hoztak létre telefontársaságokat, s most Magyarországon, Csongrád megyében is megjelentek. A pályázat megnyerésével arra kaptak jogot, hogy 25 éven át - ezen belül nyolc évig kizárólagos joggal - nyújtsanak távközlési szolgáltatást. E jog csak a helyi távközlési rendszerekre vonatkozik, a távolsági, illetve nemzetközi hívásokat a jövőben is a Matáv bonyolítja le, s e szolgáltatásokért a helyi pályázat győztesének fizetnie kell. A CGE még az eredményhirdetés előtt tett ígéretet arra, hogy győzelmük esetén szegedi és szentesi céggé válnak, azaz feladataik ellátásában a helyi szakemberekre szeretnének támaszkodni. Külön biztosítékot adtak a dolgozók ötéves továbbfoglalkoztatására.
A készülékre várók számára persze a legfontosabb kérdés így hangzik: mikor és menynyiért kapnak telefont? A pályázati kiírás szerint 1997. január 1-jéig el kell érni azt az állapotot, hogy az igénylés beadásától számított hat hónapon belül ki kell elégíteni az igénylések 90 százalékát. A CGE már előre kijelentette, hogy egy évvel hamarabb, azaz 1996. január 1-jéig teljesíti ezt a kívánalmat.
Az árszabályozás központi hatáskör. Az előzetes becslések szerint egy vonal 30 ezer forintba kerülhet, de számolnak azzal is, hogy tíz év múlva esetleg már ingyen is bekötik a vonalat. Az új bekapcsolásokról még annyit: a két primer körzetben most meglévő 60 ezer vonal mellé a következő három évben még 120 ezret, tíz éven belül pedig 200 ezret szándékoznak bekötni.
Ny. P.