Petőfi Népe - pn_1994_01_22_271p.txt
Kiskunhalasi telefonvita
Sokan már-már ott tartanak Halason, hogy azt is be kellene perelni, aki közzéteszi a Matáv-hirdetést, hogy igényeljünk vállalkozói telefont, költségként leírható az adóalapból.
Az egész tavaly májusban kezdődött, amikor a halasi önkormányzat megegyezett a szegedi igazgatósággal, hogy a Matáv Rt. telefonfejlesztést végez a városban. A meglévő központhoz kapcsoltan elektronikus fokozatot létesít, s ennek keretében 280 jelentkező részére 120 ezer forint ellenében új állomásokat is üzembe helyez október 31-éig. Hogy a rohammunka következtében hagyott némi kívánni valót maga után a Matáv, ezt mára már mind elfelejtették volna a halasiak. Ami viszont nehezebben feledhető, hogy a vállalkozók úgy érzik, átvágták őket.
Levelek jönnek, mennek, állásfoglalások születnek, képviselői interpellációk hangzanak el hatástalanul. A 120 ezer forintról ugyanis nem kaptak számlát a vállalkozók, így az nem írható le az adóalapból. Miután az ügyben közreműködő volt az önkormányzat is - ő gyűjtötte be a jelentkezéseket s a befizetéseket is - néhányan úgy vélik, a jóhírét és hitelét is kockáztatja, ha nem vállalja fel a becsapottak érdekvédelmét.
A vállalkozók nevében interpelláló képviselők, dr. Nagy Lajos és Gál István szerint a pénzt abban a hitben előlegezték meg a jelentkezők, hogy az valóban adóalapcsökkentő tényező lesz a bevallásnál. Ehelyett úgy tűnik, közel ugyanennyi plusz kiadást fog jelenteni a számukra. Hiszen ha nem költség, akkor adózott pénzből fizetik, sőt ily módon adóköteles jövedelem, ami után visszamenőleg nemcsak adót, hanem tásadalombiz- tosítási járulékot is kell vonni.
Hogy a MATÁV miért nem teszi meg azt a gesztust, hogy csekk helyett számlát adjon? A képviselők szerint az öt-hatmil- liós társasági adókötelezettség alól próbál meg így kibújni. Lényegében már a nyáron gyanítható volt, hogy problémák lesznek, amikor az adóhivatal jelezte: a MATÁV csekkje nem felel meg tételes elszámolásnak. Már többen reklamáltak is, ám a részvénytársaság még szerződés-módosítással sem ismerte el, hogy félrevezette volna az ügyfeleket. Sőt ismét hirdetést adott fel, újabb jelentkezőket csábítva telefonelőfizetésre.
A város hivatala magyarázkodik, hogy ő nem tehet róla, de egyre nyilvánvalóbb, hogy ez kevés. Ä szenátus döntött: az ügyben tovább kell lépni, ha másként nem megy, peres úton kell érvényt szerezni a vállalkozók érdekeinek.
(hajós)