Petőfi Népe - pn_1994_02_23_305p.txt
Hangosított telefonfórum
- Többször cikkeztünk lapunkban az elmúlt évi, balul sikerült halasi telefonakcióról. A MATÁV által meghirdetett vállalkozói telefonfejlesztés egyre nagyobb botrányokat kever maga körül, ugyanis éppen az akcióval kedvezményezni kívánt vállalkozók lettek a fejlesztés kárvallottjai. A MATAV - mint ajándékot - tette el a százezreket, adózni azonban nem kíván belőle, ezért nem ad számlát a félrevezetett vállalkozóknak. A kárvallottak egyeztető fórumra hívták a telefontársaság vezetőit és az adószakembereket.
Hiába várták Halason a Matáv képviselőjét
- Több, mint ötven, magát becsapottnak tekintő halasi vállalkozó várt magyarázatot hétfőn este, hiába. A vállalkozói telefonakció borzolja a városban hónapok óta a kedélyeket, amelynek lezárása most az adóbevallások idején különösen sürgetővé vált. Hétfőn egy Apeh-Matáv-önkormányzat fórumon próbáltak érdekeiknek érvényt szerezni a póruljártak, de a meghívottak közül éppen a Matáv képviselője hiányzott.
- A 120, majd 130 ezer forintos telefonállomás létesítését annak idején úgy hirdette a Matáv a vállalkozók részére, hogy az teljes összegével leírható lesz az adóalapból. Amikor azonban a dolog időszerűvé vált, a telefontársaság nem adott számlát, az Apeh pedig csak számla ellenében fogadja el az összeg költségként való leírását. A kisvállalkozók számára annál is inkább sérelmes az eset, mert a velük oly szigorú adóhivatal most mintha megbocsájtóbb lenne, s magyarázataival mentséget szolgáltat a MATÁV részére. A telefontársaság annak idején a Csongrád megyei kirendeltségtől kért véleményt, ám a Bács megyei vállalkozóknak, úgy tűnik, egy másik Apeh szab törvényt. Joggal vetődött fel a hétfő esti elkeseredett hozzászólásokban, hogy hányféle törvény van ebben az országban? A fórumra a halasi kirendeltségvezető jött el, aki úgy ítélte meg, a Matáv Rt. dönthet úgy, hogy nem ad számlát, mivel sem nem áru, sem nem szolgáltatás az, amit nyújtott. A vállalkozók viszont úgy vélték, ők nem akarták megajándékozni a társaságot százezrekkel a saját adózott jövedelmükből. Ők nem tehetik meg, hogy vásárlóiktól, ügyfeleiktől tőketartalékként könyveljék el az átadott pénzt, s ne adjanak számlát. Felhívták a figyelmét a jelenlévő adószakembernek, hogy kezelje az itt hallottakat közérdekű bejelentésként, s tegyen lépéseket az ügyben, hogy ez a „pénzügyi manipuláció" lelepleződjön.
- Mint a fórumot összehívó és levezető vállalkozói kamara képviselői - Pajor Kálmán alelnök és Gaál István számvizsgáló bizottsági elnök - elmondták, a Matáv részéről eljött a szegedi igazgató-helyettes, ám csak szűk körben volt hajlandó tárgyalni, a fórum elé nem állt ki. Az is tudomásukra jutott, hogy a halasi eset nem egyedüli az országban, tehát a Matáv jóhiszeműsége a szerződésszegésben megkérdőjelezhető. Ezt támasztották alá azok a hozzászólók is, akikkel 1993 decemberében kötötte meg ugyanazt a szövegű szerződést a társaság, amelyről már májusban kiderült, hogy félrevezető. A vita során letisztult az az állásfoglalás, amely szerint a kárvallottak felkérik a kamara megyei regionális szervezetét, végezzen a nevükben érdekegyeztetést a Matáv-val. Ugyanakkor lépéseket tesznek egy per felé is.
Hajós Terézia