Petőfi Népe - pn_1994_04_06_63p.txt
IZSÁKON A HELYZET VÁLTOZATLAN
Borsos telefonszámlák
Egy esztendeje kerestem meg Gyenes Gézát, a Matáv Rt. megyei üzemvezetőjét a sok izsáki telefonszámla-panasz kapcsán. Gyenes úr akkori válaszának summázata az volt, hogy az emberek nem tudnak telefonálni, nem ismerik a tarifákat, nem érzékelik beszélgetés közben az idő múlását, és így bizony gyorsan összejön pár ezer forint.
A szextelefon a ludas?
- Talán említeni sem kell, hogy mekkora felháborodást keltett ez a nyilatkozat az érintettek körében. Mivel egyetlen telefontulajdonos sem tudja bizonyítani igazát, teljesen ki van szolgáltatva: ha nem fizet, elveszik az évekig, sőt, évtizedekig várt, majd drága pénzen bekötött telefon.
- A jelek szerint az izsákiak az elmúlt egy esztendő alatt sem tanultak meg telefonálni, hiszen nemhogy csökkent volna, inkább nőtt a panaszok száma, mint azt az egyik meglehetősen felpaprikázott polgártól, R. Horváth Gyulánétól megtudtam. Elmondta, a Matáv-ügyintézés sem változott, továbbra is náluk van az igazság. Ők például 11 ezer forintos számlát fizettek ki.
- R. Horváthék a Matáv illetékeseinek válaszán felháborodva - melyben szextelefonok hallgatásával vádolták meg őket, valamint azt állították, hogy Izsákon alig van panasz - kicsit körbenéztek a községben, számlaügyben.
Elutasított reklamációk
íme, néhány eset a teljesség igénye nélkül:
- Kovács Imre tavaly júliusban, augusztusban 15 ezer 800, illetve 8200 forintos számlát kapott, az átlagos egy-két ezer forintossal szemben, noha semmivel sem beszéltek többet a szokottnál. Reklamációjukat mindhárom fokon elutasították, a szextelefonvádat ők is megkapták.
- Dr. Zajzon Gábor tavaly októberre 31 ezer forintos számlát kapott az átlagos 2-3 ezerrel szemben.
- Trungelné Román Irmától a szokásos 6-700 forint helyett 4400 forintot kértek.
- Bérces Lajos református lelkész telefonszámlájának összege tavaly június óta egyszerűen megduplázódott, átlagban havi 4 ezer 500 forintra nőtt, okát nem tudja.
- Kamasz András tavaly júniusban 6 ezer 200 forintos számlát kapott a megszokott 1800 forint körüli összeg helyett.
- Prikidánovics Lukácstól 5 ezer 500 forintot kértek az átlag 1500 helyett.
- Mindegyikük állítja, egyáltalán nem változott telefonálási szokásuk, nem beszéltek többet a jelzett időszakokban sem a szokottnál, reklamációjukat elutasították.
Teljes anyagi összeomlás
- Özv. Kollár Jánosné januári számlája 83 ezer (!) forintról szólt, majd a februári 8 ezer 500 forintról. A két gyermekét egyedül nevelő fiatalasszony számára ez az összeg egyenlő a teljes anyagi összeomlással. Reklamált, vizsgálatot kért - hiszen alig használja a telefont - ő is megkapta a szabvány választ - közben fel nem kereste senki -, hiba nincs, lehet fizetni. Az egészbe belebetegedett, orvostól orvoshoz jár, és egyszerűen nem érti, hogyan lehet ilyen lelketlenül intézni ekkora problémát okozó ügyet.
- Persze, a többi panaszos sem érti, hogy nekik miért nem lehet soha igazuk. Még akkor sem, ha a reklamált időszakban mindegyikük gyanús zajokat, idegen beszélgetéseket hallott a készülékében, ha hívták őket, gyakran foglaltat jelzett az állomás, noha ők nem beszéltek. Vagy az egyik helyen például a szerelők megállapították, hogy az elosztódoboz szabálytalanul volt felszerelve, bárki hozzáférhetett - gyorsan át is helyezték azt -, ennek ellenére a tulajdonossal kifizettették a 15 ezer forintnyi reklamált összeget. Sőt, miután befizette - és ezt a tényt bejelentette -, három nap múlva kikötötték a telefonját és még neki kellett „alázatos” kérelemmel fordulnia az üzemvezetőhöz a visszakötésért. Természetesen ennek a díját is kifizettették vele!
Senkinek sincs bizonyítéka
- Ha végképp nem tudunk belenyugodni a dologba, fordulhatunk a bírósághoz - mondja R. Horváthné -, ám ott nekünk kell igazunkat bizonyítani. Ha nem tudjuk, fizethetjük a perköltséget is. Bizonyítéka pedig a meggyőződésén és beszélgetéseinek - sajátkezű, tehát senkit sem érdeklő - jegyzékén kívül senkinek sincs. Ez pedig nyilván kevés.
- Előfordult a Matáv ügyintézésében a következő eset is - mesélik a panaszosok: A szintén izsáki Gazsi Lajosékat három hónapon át bombázták a telefonszámlákkal, felszólításokkal, végül nyugdíjletiltással fenyegették meg őket, ha nem fizetnek. Gazsiék nem is az öszszeg nagyságát vitatták. Aggályuk - melynek több levélben adtak hangot - csupán annyi volt, hogy nincs is telefonjuk, így aztán az az értesítés már meg sem rázta őket, melyben arról szereztek tudomást, hogy a fizetés elmulasztása miatt leszerelik nem létező telefonjukat...
Tetézi Lajos