Petőfi Népe - pn_1994_06_27_355p.txt
KOCSÉRNAK MÁR NEM JUTOTT PÉNZ
Miért késik a telefonfejlesztés?
Hiába, a tanyai élet sok hátránnyal jár. Tapasztalhatják ezt a kocséri tanyavilágban lakók is, akik közül negyvenhatan igényelték meg a mindennapi élethez egyre inkább szükséges telefont. A községben lakók nem panaszkodhatnak, hiszen a fejlesztés során, a beruházásban részt vevő hat település közül Kocsér elsőként kapta meg a kért telefonvonalakat, s az idei év első felére a külterületen élőknek is megígérték. Sajnos, ez a tervezett időpontra azonban mégsem valósul meg.
Az önkormányzat a napokban tájékoztatta az érintetteket, hogy két-három hónapot csúszik a fejlesztés. Mindennek az az oka, hogy elfogyott a pénz. Kocsér polgármestere, Barabás Ferenc elmondta: a telefonfejlesztésbe Kocséron kívül Abony, Jászkarajenő, Törtel, Kőröstetétlen és Ceglédbercel kapcsolódott be. Ezek a települések a Matávval együtt létrehoztak Abonytel néven egy társaságot, melynek az a feladata, hogy szervezze, bonyolítsa a beruházást. A telefonfejlesztés várható költségét 510 millió forintban állapították meg, melyből 34 millió forintnyi rész Kocsért illeti meg. Eddig 10-12 millió ment el a kocséri munkálatokra, s elvileg 24 millió forint járna a községnek, ha nem ürült volna ki a közös kassza.
A kocséri önkormányzat vezetőitől megtudtam: januárban még 60 millió forint megtakarítás volt, így joggal remélhették a külterületi telefonvonalak kiépítését. Az együttműködési szerződés szerint, ha az 510 millió forint költség megnőne, akkor a Matáv megvizsgálja a finanszírozás egészben vagy részben történő átvállalását. Erre hivatkozva kérték a távközlési vállalatot, hogy 20 millió forinttal emeljék meg a beruházásra szánt összeget, hiszen Kocsér már a kivitelezési terveket is megrendelte, az igénylők pedig befizették a fejenkénti 40 ezer forintot, amit rögtön viszszakapnak - állítják az illetékesek -, ha mégsem valósul meg a fejlesztés. Ez azonban nem vigasztalja a befizetőket, hiszen mint mondják, nem a pénzre, hanem a telefonra van szükségük, arról már nem is beszélve, hogy egy éve használják anélkül a pénzüket, hogy kamatot fizetnének. Valóban, nem jár kamat a 40 ezer forint után, nyilatkozta Barabás Ferenc polgármester. Azt azonban nem sikerült megtudni, hogy mit tartalmaz a hat település és a Matáv által létrehozott kft. alapító okirata és a kivitelezővel kötött szerződés, ugyanis - mint dr. Regdon Tibor elárulta - egyik irattal sem találkozott a polgármesteri hivatalban, így csak reménykedni lehet, hogy nem fuccsol be a telefonfejlesztés, csupán pár hónapot késik.
(benke)