Délmagyarország - dm_1990_03_19_140p.txt
Távközlés 2000
Egy kiállítás "gépei"
Mindenttudó telefonközpontok, üzenetrögzítős készülékek, faxok, fénymásolók külön-külön és egybeépítve, okos menedzserkalkulátorok színes és nem kevésbé "intelligens" kavalkádja fogadta tegnap délelőtt a Távközlés 2000 című háromnapos kiállítás megnyitójára érkezőket Szegeden, a Postás Művelődési Házban.
A nyolc cég képviselete hazai élmezőny jól csengő nevei - Kontrax, Microsystem - között Szegedet egy amerikai-magyar vegyes tulajdonú kft., a Procontrol Elektronika reprezentálja. Ügyvezetőjük, Kovács Károly készséggel kalauzol a villogó, sípoló, beszélő csodamasinák között.
- Vállalkozói információs bázisunk telefont, üzenetrögzítőt, telefaxot, fénymásolót kínál egybeépítve, elérhető áron.
- Igen, az ár. Az elektronika újdonságaira jellemző, hogy áruk megjelenésük után látványos zuhanórepülésbe kezd. Telefaxnál ez mikor éri el az alsó holtpontot?
- Szerintem már erősen közelíti azt természetesen ha forintban számolok. Fizetőeszközünk gyorsuló értékvesztése miatt a forintárak a jövőben inkább emelkednek.
- Mit. tud ez a valóban tenyérbe simuló Sharp menedzserkalkulátor?
- Ez, több annál, ez zsebtitkárnő, nyolcnyelvű fordítóprogrammal. A bepötyögtetett szó idegen nyelvű megfelelőjét azonnal kiírja.
- A gyakorlatban biztosan másra használják majd.
- Valaki körbeszaladja vele az országot, felvesz néhány tucat megrendelést, s hazaérve egyszerűen rákapcsolja a PC-jére. Ezután már azt csinál az adatokkal, amit akar.
- Mekkora a memóriája?
- Hatvannégy kilobyte, mint egy átlagos személyi számítógépé. - Szinte mindenki kínál telefonközpontot, az önöké miben más, mint a többi?
- Nem biztos, hogy más, de talán a hiányzó középkategóriát kínáljuk, nyolc-tíz bejövő fővonal, 32-64 mellékállomás. Vége a fusi telefonoknak.
- Miért? Lehallgatják a mellékeket?
- Nem, de minden hívást tárol a memória, s kérésre kiírja a hívó mellékállomást, a hívott számot, a beszélgetés idejét és díját.
- Mind népszerűbbek a vezeték nélküli telefonok? Fizetőképes kereslet is van rájuk?
- Nézze, ezt a hatszor-nyolcszor-három centiméteres kis dobozt, kényelmesen elfér a zsebbe, hatótávolsága 300 méter.
- Gazdája vehát bármekkora irodaházban szabadon kószálhat...
- ... és utoléri őt a telefonhívás. Csipogó hang figyelmezteti és máris beszélhet, de ugyanezzel hívást is kezdeményezhet. Az már magától értetődő, hogy a hangos üzemmódot, a memorizált számokat, az automata hívást is tudja ez a készülék.
A kiállítás kétségkívül legjobban csengő neve a Kontrax, ők is a telefonközpontjukra büszkék. Legkisebb közülük a Nokia Dixi, húsz fővonalat és 144 mellékállomást "tud", a legnagyobb 150, 700-as Digitális adatátvitel, személyi keresős rendszer, hotelközpont stb. Érdekességük, hogy többfelhasználósak, vagyis egyetlen házba székelő öt különböző cégnek is elegendő az ilyen központ. Ötfelé számláz, a karbantartás költségei pedig vonalarányosan szétoszthatók.
Ez a rendszer is tudja a "hívásriportot", kinyomtatja a hívó és a hívott számot, rögzíti a díjszámláló impulzusokat. A fekete beszélgetések visszaszorítása mellett tehát a posta számlázását is ellenőrzi. És lehallgat. Felsőbb szintű állomás belehallgathat egy alsó beszélgetésébe. Mindez persze nem titkos, a feleket diszkrét sípolás figyelmezteti, eggyel többen lettek.
Különösen a telefonközpontokkal - s persze még jó néhány kiállított elektronikus csodával - kapcsolatban támad olyan érzése a tudósítónak, hogy azok már látens igényeket elégítenek ki. Hazai telefoniában edzett felhasználóknak néhány megfogalmazott elvárással szemben olyan szolgáltatások tucatjait kínálják, amelyek közül a vásárló sokat talán akkor hall először. Technika, legalább egy lépéssel - vagy ahogy a cím hirdeti tíz évvel - a hazai felhasználói igények előtt.
S ha még a telefonhálózatunk is felnőne ehhez a kihíváshoz . . .
Kovács András