A Szegedi Postaigazgatóság és Magyarország távközlése
a sajtó szemével.
A kezdetektől ... napjainkig.
Történelmi érdekességek.
(1850-1994)
Petőfi Népe - pn_1990_01_16_104p.txt
Sok kiváló koncepció - kevés telefon
A távközlési programról tárgyalt az Országgyűlés építési és közlekedési bizottsága
Az ezredfordulóra végre tudják hajtani az ország távbeszélő-hálózatának teljes automatizálását, s így 2000-re gyakorlatilag minden második lakásban működhet telefon. Emellett 3-4 éven belül a nagy forgalmú előfizetők: a vállalatok, intézmények, magánvállalkozók is bekapcsolódhatnak, a digitális technikán alapuló - a mainál sokkal korszerűbb távbeszélő-hálózatba. Teljes mértékben kielégíthetők lesznek az adat-, telex- és más informatikai szolgáltatások iránti igények is. Egyebek között ez lehet az eredménye annak a távközlési programnak, amelynek főbb elveiről tárgyalt hétfőn az Országgyűlés építési és közlekedési bizottsága. A távközlés ezredfordulóig szóló fejlesztési programjának célja az is, hogy versenyhelyzetet teremtsen a távközlési szolgáltatásban a szállítók és a szolgáltatók között.
A bizottsági ülésen kiderült, hogy ez a programkoncepció hosszabb ideje formálódik. Többek között már a Világbank hitel-felülvizsgáló bizottsága is értékelte, s átdolgozásra viszszaadta a szakembereknek. Elfogadásához feltételül szabta egyebek között a beruházások fajlagos költségének csökkentését, a jövedelmezőség növelését.
A programkoncepció vitájában felszólalók azt összességében jónak minősítették, s a kormány mielőbbi döntését sürgették. Volt, aki arra hívta fel a figyelmet: az elmúlt évtizedekben is számos kitűnő távközlés-fejlesztési koncepciót tettek le a szakemberek a kormány asztalára, ám a döntés mindig halasztódott - különösebb indoklás nélkül. Szinte minden hozzászóló a program mielőbbi beindítását sürgette, többen azonban óva intettek a realitásoktól elrugaszkodó gyorsítástól. Jó néhányan a program egyes elemeivel - a rendszerszemlélettel, a távközlési vállalat részvénytársaságkénti működésével, a külföldi működő tőke bevonásának lehetőségeivel, a közös vállalatok létrehozásának lehetséges mértékével s ezzel összefüggésben a tulajdonformákkal - foglalkoztak. Több képviselő és meghívott szakember is hangsúlyozta: szükség van az új program követelményeihez igazodó oktatási, képzési rendszerre is, viszont a korszerű oktatási igényeket nem lehet „koldulásra berendezkedett egyetemekre, főiskolákra” alapozni.
A bizottság a kormány, mihamarabbi döntését sürgetve támogatta a távközlési fejlesztési programot.
(MTI)