Délmagyarország - dm_1990_05_17_1p.txt
Beszélgessünk a számitógéppel!
- Ma ünnepel a telefonos világ: 125 éve írták alá a "Nemzetközi Távíró Megállapodást". Május 17-e távközlési világnap.
Idei jelmondata: "Távközlés és ipari fejlődés".
- Az amerikai családok anynyi vonalat igényelnek, és annyi telefonkészüléket tartanak, amennyit csak akarnak. Az a francia, akinek érdeke megkívánja, hogy napi információkhoz jusson, bemegy a postára, és csekély bérleti díj fejében kap egy "Minitel" nevű készüléket, a hozzávaló képernyővel együtt, rákapcsolj a a telefonhálózatára, és másodperceken belül mindent megtudhat, az aznapi tőzsdezárástól a legfrissebb piaci árakon át a pesti telefonszámokig.
- Mi pedig félórát is rászánunk arra, hogy a város másik felébe telefonáljunk. És amíg vonalra várunk, mondjuk a magunkét. ..
- Vojnár László, a Szegedi Távközlési Igazgatóság vezetője arról beszélt, hogyan kapaszkodhatnánk fől a fejlett világ szédítő tempóban száguldó "távközlési expresszére".
- "Második ipari forradalom" zajlik a világban, annak köszönhetően, hogy a telekommunikációs technika egyre jobban összefonódik az ipari fejlődéssel. A robotizálhatóipari folyamatok a számítógép- és kommunikációs rendszerek segítségével eddig elképzelhetetlen szintű összehangoltsági fokra emelkedhetnek.
- Mi érezhető ebból Magyarországon?
- Még csak a kezdeti szakaszban vagyunk, amikor az egyszerű telefonálás is gondokat okoz. Az ezredfordulóra azonban el kell jutnunk az egész országot behálózó digitális rendszer kiépítéséig. Az első lépéseket már megtettük: tavaly Szombathelyen, idén Budafokon adtak át ilyen berendezéseket, és két éven belül szeretnénk működtetni a szegedi új központot is.
- Hogyan fejlődhet tovább ez a rendszer?
- Ez lesz a „gerinchálózat", olyan alap, amely kiegészíthető, továbbfejleszthető. A hálózat fölülről építkezik, előbb a megyeszékhelyek központjait alakítjuk át, ezt követi a terület korszerűsítése. A mai rendszert körülbelül 20 éve kezdték kiépíteni, de a crossbar hálózat már nem bírja a terhelést, és nem is fejleszthető kellőképpen. A tervek között szerepel még optikai (fényvezető) kábelek telepítése. Egyetlen ilyen kábel - nagy csatornaszámának köszönhetően - több ezer telefonbeszélgetést képes továbbítani. Illusztrálásképpen még anynyit, hogy 600 telefoncsatorna szükséges egy televízió program átviteléhez.
- A fejlett államokban számtalan szolgáltatásból választhat az előfizető. Mikor jutunk el mi is erre, vagy az ehhez közelítő szintre?
- Az előbb említett digitális rendszer már lehetővé teszi olyan szolgáltatások nyújtását, amelyek megütik a kívánt mértéket. Például részletes telefonszámlát kaphat az igénylő, vagy kérheti az automatikus hívásátirányítást. A gazdasági élet felélénkülése együtt jár az ilyen igények ébredésével.
- Világszerte tapasztalható a telekommunikációs és adatbankrendszerek öszszekapcsolódása. Itthon mikor válik ez valóra?
- A Távközlési Vállalatnak már vannak olyan adatközpontjai, amelyek beszélgetni tudnak a számítógépekkel. A legkorszerűbbek az úgynevezett „csomagkapcsolt" szolgáltatások, amelyek a telexhálózatból nőnek ki. Lényeges, hogy e rendszerek (számítógép, telex, telefon) ugyanazon az alaphálózaton működnek, így összekapcsolódásuknak semmi akadálya. A jövő az ilyen, integrált szolgáltatású, digitális hálózatoké, ahol a telefon helyébe a "kommunikációs terminál" lép, amely nem más, mint számítógéppel egybeépített videotelefon, amelyen megválasztható a kommunikációs forma . Nyugat-Európában már terjed, a mi számunkra ez még kicsit távoli. Egyelőre az alaplépések megtétele a legfontosabb.
Nyilas Péter