Petőfi Népe - pn_1990_12_14_103p.txt
Halas lépni akar
Önkormányzati kezdeményezések telefonügyben
Napjainkban az élet megannyi területén "helyzet van". Közülük a telefon csak egy. Az áldatlan "telefonhelyzet" terén pedig Kiskunhalasé
Bács-Kiskunban is csupán huszadrangú. A fenti eszmefuttatás persze keserű vigasz a halasi polgároknak, vállalkozóknak és leendő tőkebefektetőknek. A városban mai napig a két országgyűlési képviselő közül csak az egyiknek van telefonja - neki is inkább állatorvosi praxisa s a vakszerencse révén - a két városvezető (polgármester és alpolgármester) közül pedig egyiknek sincs.
(Látogatás a schiedami telefonközpontban)
Holland központ ajándékba
- A telefonügyekben ma is mindenható Távközlési Vállalat hároméves távlati koncepciójában Halas egy 640 állomással rendelkező digitális központot kapna mindössze, kizárólagosan a közületi és vállalkozói igény részleges kielégítésére.
- Kerülgeti a városháza tájékát az amerikai érdekeltségű Telecom Kft. - immáron fél éve - csábítónak tűnő ajánlatokkal, amelyek azonban teljes egészében a majdan megszülető koncessziós törvénynek a függvényei, a polgárok pénztárcájáról már nem is beszélve.
- A legutóbbi képviselő-testületi ülésen aztán nem kis meglepetést keltő bejelentéssel állt elő Tóth Zoltán polgármester.
- Beszámolt egy születőben lévő testvérvárosi kapcsolatról, amely körül egy Hollandiában élő, halasi érdekeltségű üzletember bábáskodik. A hetvenezer lakosú holland város, Schiedam most készül áttérni a modernebb rendszerű digitális hálózatra, s a régi négyezres telefonközpontját díjtalanul Kiskunhalasnak ajándékozná, esetleg még a szállításban is közreműködne. A le- és felszerelés költségei viszont egyértelműen az önkormányzatot terhelnék. Az ügyben némi szakmai vizsgálódás is történt már, amennyiben úgy tűnik, a holland központ műszaki rendszere megfelel a jelenlegi halasi központénak. A polgármester nem mulasztotta el megjegyezni, hogy tudomása szerint hasonló felajánlással már a svédek is éltek, azonban a minisztérium válaszra sem méltatta szándékukat.
- A halasi önkormányzat mindent egy lapra téve fel, Vojnár Lászlóhoz, a szegedi üzem igazgatójához fordult, támogatását kérve az ügy lebonyolításához. A tárgyaláson lapunk is jelen volt.
A vidék elveszett, maradnak a vízfejek?
- Vojnár László előzetesen ismertette a vállalat távlati koncepcióját a várható fejlesztések terén. Eszerint a jelenlegi tervek alapján a fejlesztés iránya a modernizáció. Ez valójában azt jelenti, hogy a már meglévő alaphálózat digitalizálása elvisz minden anyagi erőt. Tehát az ellátatlan területek fejlesztésére legfeljebb a privatizáció során keletkező pénzforrások nyújtanak majd némi fedezetet, ha erre egyáltalán a törvényi keretek valamikor lehetőséget adnak.
- A szegedi üzemigazgató optimistának mutatkozott, amennyiben a jövő év első negyedére reméli, hogy a továbblépéshez szükséges alapvető törvények megszületnek a parlamentben.
- Tóth Zoltán polgármester ezzel szemben jóval pesszimistább álláspontot képviselt. Mint megjegyezte, minden kedvező egybeesést figyelembe véve is úgy érzi, Halas és a nálánál is kisebb települések ennek a koncepciónak a megvalósulása esetén minden esélyt lekésnek. A külföldi tőke - amennyiben kivárja ezt az infrastrukturális változást - azokat a területeket fogja elárasztani, amelyek előbb kapnak fejlesztéseket, vagyis tovább nő az ország vízfeje. Budapest és a megyeszékhelyek már így is behozhatatlan előnyre tettek szert, s a tervek szerint ez konzerválódik a továbbiakban is.
- Végül a Távközlési Vállalat részéről Vojnár László rugalmas javaslattal állt elő. A következő év márciusáig hajlandó két alternatívát kidolgozni a város telefonrendszerének fejlesztésére. Az egyik, a holland központ adaptálása, műszaki és anyagi feltételeinek kidolgozása. A másik, a tervezett 640-es digitális központ helyett egy hatezres központ létesítésének megvizsgálása. A két alternatíva pénzügyi következményeinek összevetése után döntse el az önkormányzat, melyik változat mellé áll, milyen anyagi erőket hajlandó mozgásba hozni ennek érdekében.
- Nincs más hátra, mint előre, bármelyik változat kerül megvalósításra, a megoldásban nemcsak Halas, hanem a környék kisebb-nagyobb települései is érdekeltek leinnének.
Hajós Terézia