Délmagyarország - dm_1990_05_07_1p.txt
Zsombón: telefon helyett remények
Amíg a tőke ideér, használjunk füstjeleket?
- A zsombói fodrásznő - akiről írtunk a napokban - ideiglenesen fölfüggesztette egyszemélyes demonstrációját: jelenleg nem üldögél már - telefont követelve - a tanács épülete előtt. Ez persze nem jelenti azt, hogy föladta volna igényét, akár a szervezkedő 20 kisiparos vagy az a néhány száz községbeli lakó sem, aki egyszerűen "csak" életét szeretné kényelmesebbé tenni a távbeszélés lehetőségével. Hogy reményeik teljesülhetnek-e, s mikor, arról tájékoztatott a Magyar Távközlési Vállalat szegedi igazgatóságán Engedi Antal igazgatóhelyettes és Aradi József csoportvezető.
- A zsombói kisiparosok hivatalos kérelme eddig nem jutott az igazgatóság tudomására - tájékoztattak az illetékesek. A fodrásznő egyéni akciójáról értesültek és igényét - a többi várakozóéval együtt - nyilvántartják. De, hogy hónapokon belül telefonhoz jutnának, arra ígéretet nem tett és nem is tehet a vállalat. Jelenleg ugyanis nincs mód a továbbfejlesztésre: a ma üzemelő tranzitközpont nem képes több központot ellátni. A Vértóval szemben építendő új létesítmény kiviteli tervei most készülnek, s a berendezés előreláthatóan 1993-ban fog csak működni. Akkor viszont rá tudják kapcsolni nem csak a zsombói, hanem a bordányi, az ásotthalmi, a sándorfalvi, a zákányszéki és a forráskúti úgynevezett végközpontot is, 960 űj előfizetőt juttatva így vonalhoz.
- Ezek szerint tehát Zsombón leghamarabb csaknem három esztendő múlva csörrenhet meg a vállalkozók, kiskereskedők és kisiparosok asztalán, vagy az egyéni igénylők lakásán a telefon. A szóbeszéd szerint 90 ezer forint - azaz a közületi beruházási költség - kifizetése után bármelyik kisiparos azonnal bekapcsolódhat a távközlő hálózatba. Az igazság az, hogy ennyi pénzért csak a foglalkozás és az igénylés időpontja szerinti sorrenden lehet változtatni: a kisiparos csak előrébb rukkolhat a várakozók listáján. De ezt is csak akkor teheti, ha egyébként működési területén adottak a szerelés műszaki feltételei. - Egyelőre tehát Zsombónak be kell érnie a szatymazi központról működtetett 31 készülékkel, köztük az öt darab nyilvános állomással. Azaz, az összes fejlesztés, amelyre számíthatnak még az első félévben: két újabb távhívásba is bekapcsolt nyilvános telefon. Megjegyzendő: az egyik pár lépésre lesz a türelmetlen fodrásznő házától.
- A vállalat tárgyalt a francia rádió-telefonrendszerről is, amely 526 új szám bekapcsolására alkalmas, de ezt is a már meglevő alaphálózatra lehet majd rátelepíteni.
- Küszködésünk a telefonnal cseppet sem nevezhető európai jelenségnek. Ezen a földrészen aligha kínlódik többet bármely ország állampolgára eme szolgáltatás megszerzésével, mint mi: a távközlés fejlettsége tekintetében az utolsók közt kullogunk. Számunkra elérhetetlen álom, ami egy amerikainak valóság: bárhová költözik, kérésére egy hét elteltével vonalat kap.
- Hogy mi miben bízhatunk? Abban, hogy az új kormány jobban támogatja a távközlést, mint a korábbi, s hogy a külföldi tőke majd csodákat művel. A távközlési vállalat 10 éves fejlesztési programjában célul tűzte ki, hogy 2000-re Magyarországon minden második lakásban lesz telefon, s az igénylőknek nem kell egy évnél hosszabb ideig várniuk, hogy otthonról tárcsázhassák intézmények, rokonaik, barátaik számát.
- S addig? Addig föl kellene elevenítenünk a távközlés ősi módszereit: sürgős esetekben megegyezéses füst- és fényjelekkel kellene kommunikálnunk egymással.
Chikan Ágnes