Petőfi Népe - pn_1990_09_10_71p.txt
1993 végéig mindenki kaphat vonalat
TELEFÓNIA - KECSKEMÉTEN
Mit jelent a telefon napjainkban? Pótolhatatlanságát tanulmányok, cikkek százai elemzik nap mint nap. A "távközlés" szóhoz kapcsolódó érzelmek azonban - legalábbis hazánkban - nem egyértelműen pozitívak.
- Ha például valaki bekopog a még mindig monopolhelyzetben levő Távközlési Vállalat megyeszékhelyi irodájába: telefonkérelmére a válasz általában elutasító. A cég munkatársai a közeljövőre nem ígérhetnek áthelyezést vagy új vonalat. A néhány éve megépített új központ ugyanis már nem terhelhető tovább. A hálózat kapacitása szűkös, a technika elavult. Jó hír viszont: hamarosan megkezdik az úgynevezett önerős távbeszélő-fejlesztést a városban. A tervek szerint, ha elkészül az egymilliárdos beruházás, megteremtődik a megyeszékhelyen is az oly régóta áhított "telefónia". Minden igénylő kaphat majd vonalat.
Nehéz nemet mondani
- Szolgáltató vállalat vagyunk. Gondolhatja, hogy milyen nagy teher a - számunkra, amikor technikai okok miatt vissza kell utasítanunk partnereink kéréseit - kezdte a beszélgetést Gyenes Géza, a Bács-Kiskun Megyei Távközlési Üzem vezetője. - Több ezer igénylést kell számon tartanunk; adminisztráljuk a különféle panaszokat, föl- és bejelentéseket. Szinte bénító az a tudat, hogy itt, a XXI. század küszöbén sorban állnak a cégek, a vállalkozók, az állampolgárok, hogy a termeléshez s mondhatnám úgy is, hogy az élethez nélkülözhetetlen vonalat megkapják. Ki kellett tennünk a táblát: "a központunk betelt".
- És akkor jött az ötlet, a nagy terv ...
- Számtalan lehetőséget megvizsgáltunk, elemeztünk, hogy hátha változtatni lehetne az áldatlan helyzeten. Úgy tűnik: a kecskeméti távközlési hálózat fejlesztésének ma egyetlen lehetséges és elkerülhetetlen módja a lakosság, a helyi intézmények és gazdálkodó szervezetek anyagi támogatásával megépítendő kommunikációs fejlesztés. Tudom, hogy manapság, amikor mindenkinek meg kell becsülnie még a filléreket is, nem igazán vonzó, hogy több tízezer forintot kell kiadni olyanért, amit sok ezren, állampolgári jogon, jóval szerényebb összegért kaptak. Mi a városi tanáccsal, valamint a munkálatokat támogató Országos Takarékpénztárral közösen mindent meg szeretnénk tenni, hogy a terhek elviselhetőbbek legyenek ...
- Ezek szerint nagy öszszegrőr van szó .. . Mennyit kell fizetni a telefoni vízumért?
- Egyéni igénylőktől ötvenezer forint befizetését várjuk. Ehhez az OTP, az előzetes tárgyalások szerint, igen kedvező feltételekkel hitelt nyújt. Körülbelül hétezer forintot kell csak befizetni az igénylések benyújtásakor, az ötvenszázalékos törlesztési támogatást három év alatt, havi 1250 forintos részletekben kell törleszteni. így a kölcsön 1 százalékos kamatozású lesz, ami azt gondolom, rendkívüli ajánlat az OTP részéről. Enyhíti a terheket, hogy a hozzájárulás 15 százalékát amint az a közműfejlesztésre kifizetett összegeknél szokásos - visszatérítik. Az egyéni hozzájárulás magában foglalja a távközlési beruházási hozzájárulás kötelezően előírt tarifáját és az egyénenkénti leágazás rendeletben szabályozott jelenlegi szerelési költségét (főállomásonként 5000 forintot). A vállalt munkát a kért összeg fejében a Távközlési Igazgatóság saját anyagi kockázata terhére vállalja. Ez a tétel nem csekély, hiszen közismert, hogy az infláció megközelíti a negyven százalékot. A nagy léptékű vállalkozást egyébként a városi tanács, illetve az önkormányzat koordinálja majd. Elképzelésünk szerint, amennyiben a Távközlési Vállalat részvénytársasággá alakul, akkor a levonások és a visszatérítések után fennmaradó tőkerészt - mintegy 33 ezer forintot - részvényként tudhatja magáénak a befizető. Amennyiben ez a terv sikerül, természetes lesz, hogy a részvénytársaság nyereségéből osztalékot fizet majd a tőkéstársaknak ...
Új szolgáltatásokat kínálnak
- Mennyit kell majd fizetniük a vállalkozóknak, akik üzleti állomást kérnek?
- Számukra kétszázezer forint lesz a hozzájárulás összege. Vagyis a mai helyzethez viszonyítva - csupán százezer, mert jelenleg is 100 ezer forint egy üzleti állomás létesítése.
- Mi épül majd Kecskeméten a hozzájárulások feltehetően tetemes summájából?
- A megyeszékhelyre 1993-ig a legmodernebb digitális elektronikus központot telepítjük, amely lehetőséget teremt számos új szolgáltatás bevezetésére is. Minden igénylőt ki tudunk szolgálni, de kínálunk majd telefax és képtelefon szolgáltatásokat is. Az új központ évekre megoldja a gondjainkat, hiszen a legkorszerűbb, tárolt programvezérlésű, mechanikus alkatrész nélküli, elektronikus központ lesz.
- A kecskeméti központhoz tartozó települések lakói is kapcsolódhatnak e vállalkozáshoz?
- Sajnos nem tudjuk kiterjeszteni ezt a lehetőséget az öszszes Kecskeméthez kapcsolódó körzetre. A városkörnyéken csak Hetényegyházán, Katonatelepen, Városföldön, Helvécián, és (majd) Ballószögben hirdethetjük meg a lehetőséget.
Még három év
- Mikor lehet jelentkezni? Mit remélhetünk, mikorra garantálják a szervezők, hogy a pénzünkért vonalat kapunk.
- Néhány részletkérdés pontosítása még hátravan. De biztos, hogy heteken belül megjelennek a hirdetéseink. Természetesen levelet írunk minden igénylőnek, és ajánljuk a telefonra váróknak az önerős fejlesztést. Aki készpénzzel fizet, az idén ősszel és a jövő nyáron kell majd, hogy a számláját kiegyenlítse. Akik a kedvezményes OTP-hitelt választják, talán az év végén vagy a jövő év legelején rendezhetik ügyeiket. Ugyanis a nagy számú hitelügy lebonyolítása időbe telik a pénzügyi szervezeteknek. Az előzetes műszaki tárgyalások, tervezések alapján ígérhetem: mindenki, aki 1991. júniusáig társul a vállalkozásunkhoz, 1993. december 31-éig telefonvonalhoz jut. Az első bekötések az új központra 1993 tavaszán lesznek. Addig tehát zárva a kecskeméti központ. Nincs újabb bekötés és áthelyezés. Bizonnyal tízezernél többen lesznek majd, akik áhítják, hogy a befektetett tőkéjük telefonvonalat teremjen, hogy elkövetkezzen Kecskeméten is a telefónia ...
Farkas P. József