Petőfi Népe - pn_1990_06_25_194p.txt
SAJTÓPOSTA
TANÁCSTALAN A SEGÍTŐKÉSZ TELEFON-ELŐFIZETŐ
Mit mond a távközlés megyei vezetője?
- Lakásomban van telefon, ám a házunkban másutt nincs, meg aztán az utcai készülék is gyakorta használhatatlan, következésképpen több lakótárs a szívességemet kéri, ha az ügyes-bajos dolgát sürgősen szeretné elintézni távbeszélőn.
- Eddig úgy volt, hogy a beszélgetés végeztével megkérdeztem a posta 01-es számú szolgálatát, amely közölte a dijat, s azt megfizette a telefonáló. Mostanában azonban már hiába hívom ilyen ügyben a postát, mert ott megtagadják a felvilágosítást.
- Nem vagyok olyan anyagi helyzetben, hogy a mások telefonálásának költségeit magamra vállaljam. Márpedig ezt kell tennem jobb híján, ha a saját telefonállomásomat továbbra is az idegenek rendelkezésére bocsátom. E plusz kiadásoktól legfeljebb oly módon menthetem meg magam, ha a jövőben senkinek, semmilyen célból nem engedélyezem az otthonomból történő távbeszélést. Ilyesféle szándékomról már szót váltottam néhány érintett személlyel, akik rosszallásukat fejezték ki. Pedig nem akarok velük kellemetlenséget. Fogalmam sincs, mitévő legyek . . .
- Megyénk egyik városában lakó olvasónk - nevét, kérésére nem hozzuk nyilvánosságra - e panaszáról tájékoztattuk a Bács-Kiskun Megyei Távközlési Üzem vezetőjét, Gyenes Gézát, aki válaszként az alábbiakat mondotta:
- A legfontosabb tudnivalókkal kezdem, nevezetesen, hogy a saját telefonnal rendelkező személy segélykérő beszélgetésre - mentő, rendőrség stb. hívására - bármely időpontban díjtalanul köteles a készüléket átengedni. Amennyiben más célból óhajt valaki telefonálni ilyen állomásról, annak lehetősége az előfizető döntésétől függ. Utóbbinál fontos mérlegelni a segítőkészség anyagi vonzatát.
- Ami a távbeszélés költségét illeti, arról tudni kell, hogy az automata, vagyis a távhívásos rendszer igénybevételével történő telefonálás díjáról nem tud azonnal tájékoztatást adni a műszaki részlegünk. Az öszszeget csakis a havi számla tartalmazhatja. Megjegyzem itt: a helyi beszélgetés tarifáját közli a legújabb megyei telefonkönyv, s annak adata, illetve a beszélgetési idő ismeretében már könnyedén kiszámítható a fizetendő díj. Vidéki hívásnál pedig az a szabály, hogy az ugyanazon körzetszámon belüli helységek az 1 -es dijkörzethez, az azon kívüli, de még a megyénkbeli települések pedig a 2-es díjkörzethez sorolandók, s ezek esetében szintén a telefonkönyv közli a nappali és az éjszakai beszélgetések időre korlátozott díjtételét.
- Más a helyzet az úgynevezett kézi kapcsolású telefonálások lebonyolításánál, ugyanis ha e beszélgetést az előfizető díjközléssel kéri, a 01-es számú szolgálatunknak kötelessége megadni a szükséges adatot.
- Még annyit: tervezzük a készülékekhez csatlakoztatható díjszámláló szerkezetek beszerzését. Ezek révén az előfizetők napra készen láthatják, a lefolytatott beszélgetések után mennyi díjösszeget kell kifizetniük a postának. Elképzelésünk az, hogy akik anyagi okokból nem tudják megvenni e praktikus készüléket, azoknak bérbe adjuk.